Amical | Olimpia MCMXXI a învins Unirea Păulești

(4 voturi)

Olimpia MCMXXI a câștigat în această după-amiază al treilea meci amical disputat în acest an.

Echipa pregătită de Nelu Donca s-a impus cu scorul de 5-2 pe terenul ocupantei locului 7 din Seria B a ligii a patra sătmărene, Unirea Păulești. ”Galben-albaștrii” au deschis scorul prin Florin Puți, în minutul 43, iar la ultima fază a primei reprizei gazdele au egalat prin Cristian Miclea. În repriza secundă Ioan Cuth a marcat o dublă, Florin Puți a mai înscris o dată, pentru 1-4, Edy Bob a redus din diferență pentru Păulești (2-4), iar Remus Palcău a închis tabela cu golul marcat în ultimele minute de joc, 2-5.

În această pauză competițională, echipa din Păulești trece printr-o perioadă de schimbări, fostul antrenor, Alexandru Botoș părăsind echipa și odată cu el o parte din jucători. Nicu Șuta este noul antrenor al echipei, iar în următoarea perioadă acesta a programat câte două antrenamente pe săptămână+un meci amical în weekend.

• ”Pentru echipa noastră a fost un joc foarte bun de verificare și pregătire în care am încercat să integrăm în echipă jucătorii nou-veniți. Din păcate ne-au lipsit câțiva jucători, care nu au putut să vină din motive obiective, însă în perioada următoare încercăm să mai aducem câțiva jucători cu care, alături de cei care au rămas la echipă, să ducem mai departe munca lui Botoș Piri, care a plecat in Ungaria. Sperăm ca împreună cu conducerea clubului și primarul comunei, care este lângă noi, să facem un campionat reușit, iar din campionatul viitor încercăm să construim o echipă redutabilă. La teren și vestiar se vor aduce îmbunătățiri și se va construi o tribună”, a declarat pentru Sportul Sătmărean, antrenorul Nicu Șuta.

Pentru jucătorii Olimpiei urmează un cantonament de pregătire la Ocna Șugatag, de miercuri până duminică, unde, pe lângă pegătirea fizică, vor juca un meci amical cu Plimob Sighet, iar la întoarcere vor juca un meci amical cu Turul Micula.

Unirea Păulești va juca o ”dublă amicală” cu Viitorul Vetiș, sâmbătă, 2 martie, la Vetiș, si în 9 martie, la Petin.

Meci amical | Unirea Păulești 2 - 5 Olimpia MCMXXI (1-1)

Marcatori: Cristian Miclea, Edy Bob/Florin Puți (2), Ioan Cuth (2), Remus Palcău;

Arbitri: Elek Simon, Bathory Ștefan, Nagy Szabolcs;

Unirea Păulești: Hebe Lucian - Mezei Adrian, Donka Ionel, Miclea Cristian, Alpar - Chilintan Gabriel, Budai Ionut, Osan Adrian, Boros Tibor - Bob Edy, Craciun Claudiu. Au mai jucat Orosz Sandor și Pop Ionuț;

Antrenor: Nicu Șuta;

Olimpia MCMXXI: Crisan Adrian, Ile Bogdan, Mihai Marius, Tursuc Calin, Morosan Sebastian, Doros Ionut, Oprea Marius, Sician Mihai, Ioan Cuth, Erich Srepler, Sergiu Pop;

Rezerve: Mitrașca Patrick, Palcau Remus, Nagy Norbert, Puti Florin, Michnea Sorin;

Antrenor: Nelu Donca;