Imprimă această pagină

Liga 5 | Luceafărul Decebal a început anul cu o victorie. Rezultatele etapei a XIV-a

Cu o întârziere de trei săptămâni, Liga 5 a pornit astăzi în sezonul de primăvară cu meciurile penultimei etape a turului.

Primele două clasate din ultimul eșalon al fotbalului județean sătmărean, Luceafărul Decebal și AS CS Cetate Ardud II, au obținut singurele victorii în deplasare, Speranța Bogdand a câștigat la scor de tenis (6-1) duelul cu Platanul Marna, Unirea Bercu s-a impus fără probleme, acasă, cu ACS Turulung, iar la Porumbeşti, Ugocea a învins greu Olimpia Căuaş, cu scorul de 3-2.
Luceafărul Decebal a avut o primă repriză dificilă în deplasarea de la Recolta Dorolț II, gazdele deschizând scorul prin Gal Lehel, după doar cinci minute de joc, iar până la pauză rezultatul a rămas neschimbat. Startul reprizei secunde a fost perfect pentru Luceafărul, Sebastian Hotie egalând în minutul 46, Vasile Merghes a marcat pentru 2-1 după zece minute, iar Ștefan Stuleneac a stabilit scorul final cu golul marcat în minutul 66 și Luceafărul Decebal rămâne neînvinsă de nouă etape.