Liga 4 | Energia Negrești a câștigat meciul restant cu Victoria Apa și a urcat pe podiumul seriei

În această după-amiază, pe terenul din Negrești s-a jucat meciul restant din cadrul primei etapei a sezonului din Seria A a ligii a patra sătmărene dintre Energia Negrești și Victoria Apa.

Negreștenii s-au impus cu scorul de 3-1 și au urcat pe locul trei în clasamentul seriei, la egalitate de puncte (25) cu Turul Micula, însă cu un golaveraj mai bun. De altfel, echipa din Negrești poate egala la puncte ocupanta locului doi, Olimpia MCMXXI Satu Mare, în cazul în care Comisia de Disciplină din cadrul AJF Satu Mare va da câștig de cauză negreștenilor, ”la masa verde”, jocul de la Medieșu Aurit în care arbitrul meciului a fost lovit de un jucător de la gazde (interesant este faptul că, deși la şedinţa Comisiei din data de 5.11.2019 au fost invitaţi arbitrii, observatorul, delgaţii echipelor şi jucătorul Şunea Lucian, în comunicatul postat de AJF Satu Mare după ședința Comisiei de disciplină nu se regăsește nimic despre acest caz, însă rezultatul jocului a fost modificat, 3-0 pentru Energia Negrești…).

Energia a rezolvat meciul de azi înainte de pauză, Lucian Lohan deschizând scorul după un sfert de oră de joc, Claudiu Berinde a dublat avantajul negreștenilor în minutul 20, iar Raul Ziman a stabilit scorul pauzei cu golul marcat în minutul 40. Victoria Apa a marcat singurul gol al reprizei secunde, Szekely Adrian stabilind scorul final cu 15 minute înainte de finalul meciului.

Cele două echipe se vor întâlni din nou în prima etapă a returului.

Liga 4 | Seria A | Etapa 1 | Energia Negrești 3 -1 Victoria Apa (3-0)

Marcatori: Lucian Lohan, Claudiu Berinde, Raul Ziman/Szekely Adrian;

Arbitri: Simon Elek, Bathory Ștefan, Bauer Iosif;

Observator: Turtureanu Ioan;

Energia Negrești: Gergely Andrei - Sergiu Stan, Huszti Ioan, Flaviu Goja, Claudiu Berinde, Tath Darius, Petrișor Seleveschi, Lucian Lohan (cpt.), Raul Ziman, Denis Batin, Lucian Ciocan;

Rezerve: Laurențiu Canalos, Lorenzo Codrea, Călin Grigore, George Sas, Lucian Pop, Balogh Ruben, Horvat Horea, Sebastian Stan;

Victoria Apa: Vlad Lenghel - Alex Botos, Somcherechi Denis, Ovidiu Mureșan, Ioan Olaru, Szilagyi Mircea, Darius Cuha, Bogdan Tulici, Farkas Adrian, Szekely Adrian, Szabo Arnold;

Rezerve: Marian Bodea, Reszmuves Remus;