Liga 4 | Talna Orașu Nou s-a impus în derby-ul cu Olimpia și încheie turul pe primul loc

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

În această după amiază, pe terenul din Orașu Nou s-a disputat derby-ul seriei A din liga a patra sătmăreană între liderul clasamentului, Olimpia MCMXXI Satu Mare și ocupanta locului 2, Talna Orașu Nou.

Prima repriză a meciului a fost echilibrată, ambele echipe fiind foarte atente în defensivă, însă cu cinci minute înainte de pauză, apărarea sătmăreană a cedat după o incursiune a lui Alin Negru, care a marcat pentru Talna și a stabilit scorul pauzei, 1-0. Startul reprizei secunde a fost dominat de gazde, care au fost mai tot timpul în atac, Lucian Homorozan dublând avantajul Talnei cu un eurogol, șut direct în vinclu de la peste 25m, iar Leonardo Mândruț a marcat pentru 3-0 după o incursiune de 50m și o centrare perfectă a fundașului dreapta.

Finalul meciului a aparținut jucătorilor pregătiți de Nelu Donca, Sorin Grigoraș a marcat cu capul după o centrare perfectă venită de la Puți, 1-3 (min. 76), iar Răzvan Vonet a speculat o bâlbâială din careul Talnei după un corner și a înscris golul doi al Olimpiei, în minutul 87. 

În ultimele minute de joc nu s-a mai înscris și Talna Orașu Nou încheie turul sezonului cu victorie și urcă pe primul loc al seriei A, cu 30 puncte, în timp ce Olimpia a suferit prima înfrângere a sezonului și încheie anul pe locul doi, cu 28 puncte. 

Liga 4 | Seria A | Etapa 11 | Talna Orașu Nou 3 - 2 Olimpia MCMXXI Satu Mare (1-0)

Marcatori: Alin Negru, Lucian Homorozan, Leonardo Mândruț/Sorin Grigoraș, Răzvan Vonet;

Arbitru: Rareș Vidican, Alex Corb, Constantin Por;

Observator: Vigu Iosif;

Talna Orașu Nou: Daniel Miclea - Radu Zaharia, Michel Fedorca, Alin Negru, Erdei Matyas, Ioan Boje, Lucian Homorozan, Pajzos Attila, Antonio Pașca, Erdei Sandor (cpt.), Alex Velea; 

Rezerve: Bute Janos, Alex Târțiu, Dumitru Torz, Kovacs Attila, Adrian Văleanu, Gabriel Macovei, Leonard Mândrut; 

Antrenor: Lucian Homorozan;

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Vlăduț Duca - Gheorghe Filimon, Răzvan Vonet, Ciprian Lauruk, Robert Chifor, Denis Chivari, Resende Kennedy, Paul Bonta, George Lăpușan, Florin Puți (cpt.), Sorin Grigoraș;

Rezerve: Alex Sugar - Lakatos Istvan, Mihai Sician, Nagy Leonard, Alin Lung, Srepler Erich, Sergiu Pop; 

Antrenor: Nelu Donca;

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

energy kids

Rezultate și clasamente fotbal județean

  1. L 4A
  2. L 4B
  3. L 4C
  4. Liga 5A
  5. Liga 5B
Team
Played Points
1 Talna Oraşu Nou 11 30
2 Olimpia MCMXXI Satu Mare 11 28
3 Energia Negreşti 11 28
4 Turul Micula 11 25
5 Speranța Halmeu 11 19
6 Dacia Medieşu Aurit 10 15
7 Victoria Apa 11 13
8 Voinţa Turţ 11 13
9 Voinţa Lazuri 11 8
10 Sportul Botiz 11 7
11 AS Livada 11 4
12 Venus Dumbrava 10 0
Team
Played Points
1 Recolta Dorolţ 10 30
2 Crasna Moftinu Mic 10 27
3 Unirea Păulești 10 24
4 FC Unirea Tăşnad 10 17
5 Someşul Oar 10 14
6 Voinţa Doba 10 13
7 Luceafărul Decebal 10 11
8 Cetate Ardud 10 8
9 Ştiinţa Beltiug 10 7
10 Voinţa Babţa 10 5
11 Viitorul Vetiş 10 2
12 Someşul Odoreu 0 0
Team
Played Points
1 CSM Victoria Carei 14 40
2 AS Căpleni 14 34
3 CSM Satu Mare 11 31
4 Stăruinţa Berveni 14 27
5 Fortuna Căpleni 14 23
6 Recolta Sanislău 14 21
7 Schwaben Kalmandi Cămin 14 20
8 Viitorul Lucaceni 14 16
9 Frohlich Foieni 13 13
10 Victoria Tiream 13 13
11 Schamagosch Ciumeşti 13 11
12 Real Andrid 13 11
13 AS Ghenci 13 7
14 Unirea Pişcolt 14 4

global

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii