Liga 4 | Duelul dintre CSM Satu Mare și CSM Victoria Carei s-a încheiat la egalitate

În această după amiază, bătrânul stadion Olimpia ”Daniel Prodan” din Satu Mare a fost gazda derby-ului etapei a XII-a din Seria C a ligii a patra sătmărene dintre CSM Satu Mare (locul 3) și CSM Victoria Carei (locul1).

Duelul dintre cele două CSM-uri s-a încheiat la egalitate, 1-1, ambele echipe dominând câte o repriză.

Cu o zi înainte de duelul dintre cele două echipe am creat un sondaj pe pagina de Facebook - Sportul Sătmărean, la care au răspuns peste 300 de persoane, în care am întrebat ”Cine credeți că va câștiga derby-ul etapei a XII-a din Seria C”, iar 68% dintre aceștia au votat pentru victoria echipei CSM Satu Mare.

Prima repriză a fost dominată de jucătorii sătmăreni, care au avut mai multe ocazii de poartă și au ratat un penalty (min. 30) prin căpitanul Gabi Cădar, după ce Svarczkopf a fost faultat în careu de Nyéki Kevin. Sătmărenii au intrat în avantaj la cabine, Bogdan Faur reușind să deschidă scorul, cu trei minute înainte de pauză, după ce Rareș Nyilvan a finalizat cu șut o incursiune pe partea stângă, iar portarul Ármos Sandor a respins balonul în față.

Startul repríze secunde a aparținut echipei din Carei, jucătorii pregătiți de Marius Botan ieșind mai mult la joc, iar în minutul 57 au reușit să egaleze prin Tilinger Daniel, care a speculat o eroare a portarului Curileac. După ce au primit gol, jucătorii pregătiți de Zoltan Ritli au fost aproape să treacă din nou în avantaj, însă lovitura de cap trimisă de Vlad Negrean s-a oprit în bară, iar până la finalul jocului portarul careian Ármos Sandor a mai scos câteva mingi grele și jocul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Pentru cele două echipe a fost primul meci fără victorie din acest sezon, CSM Victoria Carei câștigând până acum toate cele 11 jocuri ale sezonului, în timp ce sătmărenii au câștigat toate cele opt meciuri jucate și mai au de disputat încă trei meciuri restante încă din startul sezonului.

Duelul juniorilor a fost câștigat de CSM Victoria Carei, puștii pregătiți de Tabi Zsolt impunându-se cu scorul de 7-0, prin golurile marcate de Boros Patrick (2), Schuller Istu (2), Krajczar Florka (2) și Raul Lobont.

Weekend-ul viitor, în ultima etapă a turului, CSM Victoria Carei va primi vizita celor de la Viitorul Lucăceni, iar CSM Satu Mare va juca în deplasare la Stăruinţa Berveni.

• ”Doresc să-i felicit pe băieți pentru efortul depus și pentru disciplina tactică de care au dat dovadă. Nyeki Kevin l-a anihilat perfect pe unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei adverse, și anume pe Svarczkopf. Pe faza defensivă baieții au respectat întocmai toate indicațiile tactice. Consider că dacă ne-am fi deschis mai mult, probabil nu ne întorceam acasă cu acest rezultat de egalitate! Lupta rămâne deschisă și sper ca baieții mei să se mobilizeze la fel de bine la toate partidele! Felicit toată echipa încă odată pentru felul în care s-au dedicat și sacrificat pentru aceasta partidă”, ne-a declarat la finalul partidei antrenorul Marius Botan.

Liga 4 | Seria C | Etapa 12 | CSM Satu Mare 1 – 1 CSM Victoria Carei (1-0)

Marcatori: Bogdan Faur (min. 43)/Tilinger Daniel (min. 57);

Arbitri: Omuţ Marius, Corb Alexandru, Paşcu Radu;

Observator: Ziman Cornel;

CSM Satu Mare: Marius Curileac - Luca Tincău, Vlad Negrean, Raul Ritli, Flaviu Ionescu, Nyilvan Bogdan, Angelo Șimon, Svarczkopf Istvan, Nyilvan Darius, Bogdan Faur, Gabriel Cădar (cpt.);

Rezerve: Daniel Oșan - Mircea Bordac, Jakab Martin, Marian Zima, Dragoș Patric, Patrik Horotan, Vlăduț Țoca;

Antrenor: Zoltan Ritli;

CSM Victoria Carei: Ármos Sandor - Griszhaber Bogdan, Orosz Engelbert, Mihai Ghiarfaș, Nyeki Kevin, Daniel Tilinger (cpt.), Dallos Adrian, Bakai Balazs, Raul Zbona, Alex Vereș;

Rezerve: Erik Mitracica - Mihai Istvan, Koter Raul, Alex Vais, Ghic Gilbert, Schuler Istvan;

Antrenor: Marius Botan;