Imprimă această pagină

Liga 4 | Set la doi pentru Olimpia MCMXXI cu Victoria Apa

Duminică după-amiază, la primul joc din acest sezon disputat pe Stadionul Olimpia - ”Daniel Prodan” din Satu Mare, echipa pregătită de Nelu Donca a bifat a cincea victorie consecutivă, 6-2 cu Victoria Apa și rămâne liderul Seriei A, cu punctaj maxim și un golaveraj de invidiat: 38 goluri marcate și doar 4 încasate.

Sătmărenii au condus la pauză cu scorul de 3-1, Paul Bonta deschizând scorul în minutul 5, oaspeții au egalat după un sfert de oră prin Szilagyi Mircea, Ciprian Lauruk a readus Olimpia în avantaj după ce a tranformat un penalty, iar Grigoraș a stabilit scorul pauzei (3-1) cu golul marcat în minutul 37. Imediat după pauză, Sorin Grigoraș mai înscrie de două ori și Olimpia conducea cu 5-1, Szilagyi Mircea mai înscrie și el un gol pentru Apa, 5-2, iar cu cinci minute înainte de finalul meciului, Sergiu Pop înscrie golul 6 pentru Olimpia și stabilește scorul final, 6-2.

Duminică, jucătorii Olimpiei au evoluat pentru prima dată de la promovarea în Liga 4 pe Stadionul Olimpia - ”Daniel Prodan” și, tot pentru prima dată, au evoluat în noile echipamente.

Etapa următoare, Olimpia MCMXXI va primi vizita ceor de la Dacia Medieșu Aurit, iar Victoria Apa va juca acasă cu Voința Lazuri.

Liga 4 | Seria A | Etapa 5 | Olimpia MCMXXI Satu Mare 6 - 2 Victoria Apa (3-1)

Marcatori: Paul Bonta, Ciprian Lauruk, Sorin Grigoraș (3), Sergiu Pop / Szilagyi Mircea (2);

Arbitri: Șerban Peneghi, Matei Claudiu și Damian Jennifer D.;

Observator: Iuhas Ioan;

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Duca Vlăduț – Filimon Gheorghe, Turșuc Călin (cpt.), Nagy Leonard, Chifor Robert, Lauruk Ciprian, Resende Kennedy, Vonet Răzvan, Bonta Paul, Puți Florin, Grigorș Sorin;

Rezerve: Sugar Alex, Lung Alin, Srepler Erich, Chivari Denis, Pop Sergiu, Ile Bogdan, Lakatos Istvan;

Antrenor: Nelu Donca;

Victoria Apa: Berinde Bogdan – Olaru Ioan, Muresan Ovidiu, Cuha Darius, Szilaghi Mircea, Szekely Adrian, Bordasi Gabriel, Tulici Bogdan, Szabo Adnold, Somcherechi Denis, Farcas Adrian;

Rezerve: Lenghel Vlad – Ian Cristian, Bledea Marian.