Liga 4 | Seria A | Unirea Păulești a câștigat derby-ul cu Someșul Oar și este campioana de toamnă a seriei Foto: Sportul Sătmărean/Valentin Păduraru

(8 voturi)
Duminică s-a disputat ultima etapă din turul sezonului 2017/2018 - Seria A, o etapă în care s-au înscris foarte multe goluri (40), gazdele câștigând cinci meciuri, Viitorul Viile Satu Mare a obținut singura victorie în deplasare, iar jocul dintre Atletic Craidorolț și Șoimii Mădăras a fost amânat.
Derby-ul etapei disputat între ocupantele primelor două locuri, Unirea Păulești și Someșul Oar a fost foarte disputat și echilibrat în prima repriză, la pauză rezultatul rămânând neschimbat, 0-0. În partea a doua a jocului, jucătorii pregătiți de Botoș Piri s-au desprins la 3-0 prin golurile marcate de Szeles Rolland și Dani Botoș (2), oaspeții au revenit și au marcat de două ori, însă până la final gazdele au mai înscris, tot prin Dani Botoș și s-a terminat 4-2.
În urma acestei victorii Unirea Păulești s-a desprins în fruntea Seriei A, cu 31 puncte, Someșul Oar ocupă locul doi, cu 26 puncte, iar pe locul trei se situează Viitorul Vetiș, cu 25 puncte.