Cupa României | Luceafărul Decebal, ultima echipă calificată în sferturile de finală

(4 voturi)

Astăzi s-a disputat ultimul joc din cadrul optimilor de finală ale Cupei României - faza județeană, Luceafărul Decebal reușind să se califice în faza următoare a competiției după ce a învins Someșul Oar cu scorul de 3-2 (pauză 2-1).

Golurile Luceafărului au fost marcate de Ștefan Stuleanec, Flavius Fechete și Vlăduț Mirgheș.
În urma rezultatelor înregistrate în optimi, echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României - faza județeană sunt: Codreana Homoroade, Crasna Moftinu Mic, CSM Victoria Carei, Energia Negreşti, Recolta Dorolţ, Talna Oraşu Nou, Ştiinţa Beltiug și Luceafărul Decebal.

Tot astăzi, la Carei s-a disputat meciul restant din etapa a XVIII-a a ligii de elită din fotbalul județean sătmărean, CSM Victoria Carei învingând fără probleme Turul Micula, scor 4-0. Golurile careienilor au fost marcate de Bakai Balazs, Babiciu Alex (2) şi Nyilvan Rareş. Victoria categorică obținută de ”echipa mare” a fost umbrită de înfrângerea juniorilor, băieții lui Tabi Zsolt suferind prima înfrângere din acest sezon, 2-3 cu Turul Micula. După parcursul impecabil din primele 16 etape, 16 victorii, 102 goluri marcate și doar 18 goluri încasate, tinerii fotbaliști careieni au fost învinși pe propriul teren de Turul Micula, care cu cele trei puncte câștigate astăzi au urcat pe locul doi în clasament (34 puncte).