Liga a IV-a Elite | Turul Micula, scorul etapei cu nou-promovata Dari Lipău Foto: Valentin Păduraru

Liga a IV-a Elite | Turul Micula, scorul etapei cu nou-promovata Dari Lipău

(7 voturi)
Sâmbătă și duminică s-au disputat meciurile din prima etapă a sezonului 2017/2018 din liga de elită a fotbalului județean sătmărean.
A fost o primă etapă în care s-au marcat multe goluri, gazdele câștigând trei meciuri, oaspeți adjudecându-și două, iar meciul de la Babța dintre Voința și Luceafărul Decebal nu s-a disputat (!?) chiar dacă AJF Satu Mare a programat meciul și a delegat arbitri și observator la acest joc... Se pare că după plecarea lui Cosmin Iuhas de la Decebal, echipa este pe punctul de a se desființa, sâmbătă Luceafărul anunțându-și retragerea din Liga a IV-a Elite printr-un fax transmis către AJF Satu Mare.

În primele meciuri ale etapei disputate ieri, Talna Orașu Nou și Energia Negrești au câștigat cu același scor 4-1, cu FC Certeze, respectiv ACS Voința Doba, iar Luceafărul Decebal a învins CSM Victoria Carei cu scorul de 4-2.
Scorul etapei a fost înregistrat la Micula unde Turul a învins cu 9-0 nou-promovata Dari Lipău, Ionuț Lihet marcând patru goluri, Mike Robert a înscris trei goluri, iar puștiul Mitzei Zoltan a marcat o dublă.
Cel mai echilibrat meci s-a disputat pe ternul din Moftinu Mic, Crasna primind vizita celor de la Recolta Dorolț. A fost un meci echilibrat, ambele echipe marcând câte un gol în prima repriză, Raul Ștef deschizând scorul pentru gazde în minutul 22, iar Radu Socaci egalând pentru Dorolț cu cinci minute înainte de pauză. Raul Ștef a reușit dubla la mijlocul reprizei secunde și a adus prima victorie din acest sezon pentru Crasna Moftinu Mic.

Crasna Moftinu Mic 2 - 1 Recolta Dorolț (1-1)
Marcatori: Raul Ștef (2) / Radu Socaci;
Arbitri: Kovacs Szabolcs, Kopriva Zsolt, Kopriva Tamas;
Observator: Torok Zoltan;
Crasna Moftinu Mic: Florin Gorbe - Cătălin Maxi, Raul Ștef, Mihai Ghiarfaș, Lucian Giurgiuman (cpt.), Alin Merce, Gabriel Lipai, Sorin Marian, Claudiu Șoproni, Gheorghe Ștef, Sebastian Polyianciuc;
Rezerve: Bogdan Ile, Mircea Stan, Răzvan Toth, Ciprian Rebegea;
Recolta Dorolț: Daniel Oșan - Arnold Drumar, Raul Ritli, Șandor Meșter, Ovidiu Socaci, Zsolt Reszler, Nandor Egri, Nandor Meșter, Angelor Șimon, Lakatos Tibor, Radu Socaci;
Rezerve: Rapolti Robert - Cristian Horvath, Kovacs Istvan, Abroncios Iosif, Ciprian Lauruk, Pintye Robert, Vegh Jozsef;