Liga a IV-a Elite | Luceafărul Decebal continuă șirul victoriilor

(6 voturi)
Fotbaliștii de la Luceafărul Decebal au obținut sâmbătă a opta victorie consecutivă din acest an.
Elevii lui Cosmin Iuhas și Cristi Popa au câștigat mai greu decât credeau meciul cu vecinii din Doba, la pauză cele două echipe aflându-se la egalitate, 1-1, iar Voința a condus de două ori pe parcursul jocului. Ploile abundente din cursul zilei de azi au afectat și terenul din Decebal, meciul s-a jucat pe un teren greu, îmbibat cu apă, însă declarat practicabil de către arbitrul Kovacs Szabolcs.
Voința Doba a deschis scorul prin Roland Belbe în minutul 23, iar Pop Patrick a restabilit egalarea în minutul 35 și a stabilit și scorul pauzei, 1-1. Jucătorii lui Ionescu Sorin au început și repriza secundă foarte bine, Sergiu Negru aducând din nou în avantaj Voința Doba cu golul marcat imediat după reluarea jocului, 1-2. Luceafărul Decebal a revenit în joc cu golul marcat de Petric Mircea în minutul 65 (2-2), iar golurile marcate de Gulya Richard (min. 80) și Fechete Flaviu (min. 93) au adus echipei lui Cosmin Iuhas a opta victorie consecutivă din acest retur.
În urma acestei victorii, Luceafărul Decebal rămâne pe locul doi în clasamentul ligii de elită a fotbalului județean sătmărean, cu 43 puncte, la nouă puncte în spatele liderului Unirea 08 Tășnad care vineri a învins cu 3-1 Știința Beltiug și mai are nevoie de un singur punct pentru a deveni campioana sezonului 2016-2017.

Luceafărul Decebal 4 - 2 ACS Voința Doba (1-1)
Marcatori: Pop Patrick (min. 36), Petric Mircea (min. 65), Gulya Richard (min. 80), Fechete Flaviu (min. 93) / Roland Belbe (min. 23) și Negru Sergiu (min. 52);
Stadion: Luceafărul (Tășnad);
Arbitru: Kovacs Szabolcs;
Asistenți: Kopriva Zsolt, Botos Roland;
Observator: Torok Zoltan;

Luceafărul Decebal: Olaru Vlad - Petric Mircea, Pura Dan, Mandi Attila, Pintye Norbert, Cireap Ciprian, Godje Daniel, Pop Rîzvan, Gulya Richard, Pop Patrick, Bob Eduard;
Rezerve: Fechete Flaviu, Pop Sorin, Toma Marius, David Ioan, Gherman Denis;
Antrenor: Cristi Popa;
ACS Voința Doba: Muntean Mircea - Negru Sergiu, Oros Eichard, Ursan Florin, Belbe Roland, Boitor Mirel, Ardelean Bogdan, Lung Alin, Cozma Constantin, David Darius, Leleti Zoltan;