Patru jucători de la CSM Olimpia Satu Mare au fost sancționați de Comisia de Disciplină și Etică din cadrul Federației Române de Fotbal, în urma unei sesizări privind posibile încălcări ale regulamentelor de integritate sportivă.
În cadrul ședinței de luni, 11 mai, Comisia de Disciplină și Etică a Federației Române de Fotbal a admis sesizarea FRF, prin Secretar General și a hotărât următoarele:
„În temeiul art. 60 bis lit. b coroborat cu art. 60.1 pct. 2 din RD al FRF, sancționarea pârâtului Hosu Alexandru Marius cu măsura suspendării pentru 2 (două) luni și penalitate sportivă de 10.000 lei;
În temeiul art. 60 bis lit. b coroborat cu art. 60.1 pct. 2 din RD al FRF, sancționarea pârâtului Sabău Alexandru cu măsura suspendării pentru 2 (două) luni și penalitate sportivă de 10.000 lei;
În temeiul art. 60 bis lit. b coroborat cu art. 60.1 pct. 2 din RD al FRF, sancționarea pârâtului Văsălie Alin Cătălin cu măsura suspendării pentru 2 (două) luni și penalitate sportivă de 10.000 lei;
În temeiul art. 60 bis lit. b coroborat cu art. 60.1 pct. 2 din RD al FRF, sancționarea pârâtului Oanea Mihai Cătălin cu măsura suspendării pentru 2 (două) luni și penalitate sportivă de 10.000 lei;”