Liga 2 | Olimpia încheie anul cu o înfrângere la Clinceni Foto: Sportul Sătmărean

Liga 2 | Olimpia încheie anul cu o înfrângere la Clinceni

(7 voturi)
În ultimul meci din 2017, FC Olimpia 2010 Satu Mare a fost învinsă pe terenul ilfovenilor de la Academica Clinceni cu scorul de 4-1. Meciul s-a jucat în cadrul etapei a XXI-a, a doua a returului ligii secunde și ultima din acest an, ”galben-albaștrii” încheind anul 2017 în postura de lanterna roșie a Ligii 2, cu 15 puncte.
În cele 21 de etape jucate în acest sezon, FC Olimpia 2010 Satu Mare a acumulat 23 de puncte, însă datorită litigiilor cu foștii jucători, a fost penalizată cu opt puncte de Comisia de Disciplină și Etică din cadrul Federație Române de Fotbal și este pe ultimul loc în clasamentul Ligii 2.
În meciul de azi, Zoltan Ritli a trimis în teren o echipă alcătuită în majoritate din cadeți și juniori, iar acest lucru s-a văzut imediat, gazdele deschizând foarte repede scorul prin Gliga (min. 3), iar după o jumătate de oră, Drăghici a dublat avantajul ilfovenilor și a stabilit scorul pauzei, 2-0.
Căpitanul de azi al sătmărenilor, Vasile Pop, a readus Olimpia în joc cu golul marcat imediat după pauză (min. 48) și până în ultimul minut de joc ”galben-albaștrii” au atacat și au sperat la un rezultat de egalitate, însă de marcat au marcat tot gazdele, Blejdea (min. 90) și Sandru (90+2) stabilind scorul final cu golurile marcate pe finalul jocului.

Pentru fotbaliștii Olimpiei urmează o binemeritată vacanță, rămâne să vedem cât va fi de lungă... Meciurile din Liga 2 revin la sfârșitul lunii februarie și ne dorim din suflet ca Olimpia să se reorganizeze în acestă perioadă și să fie pregătită pentru partea a doua a sezonului 2017/2018.

Etapa 21 | Academica Clinceni 4 - 1 FC Olimpia 2010 Satu Mare (2-0)
Marcatori: Gliga (min. 3), Drăghici (min. 35), Blejdea (min. 90) și Sandru (90+2) / Vasile Pop (min. 48);
Stadion: Clinceni - Arena 1 (Clinceni - Ilfov);
Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea);
Arbitri asistenţi: Marilena Cătălina Nan (Alexandria) şi Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu);
Arbitru de rezervă: Naidin Marius (Piteşti);
Observatori: Moise Gheorghe (Bucureşti) și Leşeanu Viorel (Giurgiu);
FC Olimpia 2010 Satu Mare: Şuta - Szasz, Cr. Munteanu, L. Vincze, Duruş, Cocian, Cubaş, Nemeş, Vasile Pop (cpt.), Jurj, Chitaş;
Rezerve: Kerezsi - Sabău, Chifor, Palenceac, Varga, Fl. Mureşan, D. Vincze;
Antrenor: Zoltan Ritli;