Liga 2 | Victorie muncită pentru FC Olimpia Satu Mare, pe teren propriu, cu CS Balotești Foto: Valentin Păduraru

(6 voturi)
Astăzi, de la ora 11,00, în fața puținilor spectatori prezenți pe Stadionul Olimpia, ”galben-albaștri” au câștigat al șaselea meci pe teren propriu din acest sezon, 2-1 cu CS Balotești.
Sătmărenii au început bine meciul și, în minutul zece, după o centrare foarte bună a lui Romario Rus, de pe partea dreaptă, Siviu Pană înscrie înscrie de la marginea careului mic, la colțul scurt pentru 1-0. După deschiderea scorului, sătmărenii au mai avut câteva șuturi pe poartă prin Pană (min. 15), Romario Rus (min. 30) și o lovituă de cap a lui Krausz (min. 40), în timp ce oaspeții au avut o sigură ocazie de gol, în minutul 35, prin Herea care, singur în mijlocul careului de 6 m, a trimis, telefonat, direct în braţele lui Anca-Trip. În ultimul minut al primei reprize, Andrei Luduşan a stabilit scorul pauzei cu un șut frumos de la 18 m.

În repriza secundă s-a jucat mai mult între cele două careuri, fără prea multe ocazii de poartă, însă parcă oaspeții au fost mai prezenți în meci, iar în minutul 55, Herea lovește transversala dintr-o lovitură liberă de la 25m. După zece minute, la un atac mai consistent al Baloteștiului pe partea dreaptă și o bâlbâială în careu a fundașilor sătmăreni, Valentin Andrei reduce din diferență cu un șut plasat, la colțul lung, din interorul careului de 16m, 2-1.
Până la final am mai consemnat o schimbare ”interesantă” la Olimpia, antrenorul Andone înlocuindu-l pe Tony Kanaloș, după doar 25 de minute de la introducerea sa pe teren, schimbare argumentată de Andone la conferința de presă de după meci astfel:
  • ”Eu când bag un jucător pe teren îi dau niște indicații tactice, iar el astăzi nu le-a respectat. A pierdut trei mingi consecutiv, acestea transformându-se în șanse de contraatac pentru oaspeți, iar la faza golului, fundașul dreapta, care era omul lui, a centrat și s-a marcat gol...”
FC Olimpia Satu Mare 2 - 1 CS Balotești (2-0)
Marcatori: Silviu Pană (min. 10), Andrei Luduşan (min. 45) / Valentin Andrei (min. 65);
Spectatori: foarte puțini...
Arbitru: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca);
Asistenţi: Marian Truţă (Băbeni) şi Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea);

FC Olimpia Satu Mare: Anca-Trip - Ciprian Duruş, Florin Mureşan, Valter Heil, Cosmin Iuhas (cpt.), Miai Onicaş, Romario Rus, Silviu Pană, Raul Krausz, Dumitru Muntean (min. 55, Tony Kanaloş, min. 80, Daniel Feier), Andrei Luduşan (min. 90+2, Tudoran);
Rezerve: Marius Şuta - Bogdan Faur, Adrian Ciul, Robert Villand<
Antrenor: Bogdan Andone

CS Baloteşti: Iordan - Răuţă, Flămânzeanu, Ioniţă, Dedu (min. 65, Mirescu), Bakalli, Marciuc (min. 75, Sandu), Antoche (cpt.), L. Ion (min. 57, Andrei), Herea, Bâtfoi;

Luceafărul Oradea - Foresta Suceava, ora 14:00
Şoimii Pâncota - Dacia Unirea Brăila (echipa Şoimii Pâncota a fost exclusă din campionat )