După un sezon regular extrem de interesant, în care Unirea Tășnad a fost surpriza plăcută a Seriei 8, clasându-se pe locul doi și obținând în premieră calificarea în play-off-ul pentru promovarea în Liga 2, astăzi a început faza a doua din Liga 3, play-off-ul și play-out-ul, cu un nou sistem competițional.
Pentru prima dată, Play-Off-ul va cuprinde 32 de echipe, împărțite în patru serii a câte opt echipe. Din aceste serii, la capătul celor opt etape, câștigătoarele vor promova direct în liga secundă, în timp ce formațiile clasate pe locurile secunde vor disputa un baraj, în sistem semifinale și finală. Câștigătoarea acestui turneu va fi cea de-a cincea echipă promovată.
Astfel, vineri după-amiază, în prima etapă din play-off, tășnădenii au jucat în deplasare la Viitorul Arad, iar la finalul unui joc bun, cu multe ocazii de gol la ambele porți, tășnădenii s-au impus cu scorul de 2-1, după două faze fixe.
În minutul 28 al jocului, Sanogo a scăpat singur spre poarta arădenilor, portarul Patrick Faur a ieșit în afara careului și l-a faultat pe atacantul tășnădean, arbitrul Dragoș Lunca a acordat lovitură liberă pentru Tășnad și cartonaș roșu portarului arădean. A urmat o pauză de aproximativ cinci minute în care s-a așteptat intrarea portaului de rezevă, însă așteptarea a meritat pentru Unirea, căpitanul Roli Vajda executând perfect, în vinclu, lovitura liberă, 0-1. Avantajul tășnădenilor a durat doar un minut, gazdele restabilind egalitatea după o degajare lungă, din propriul teren, mingea a sărit în spatele lui Csatari, iar Abdul Iddrisu a marcat pentru Viitorul Arad și a stabilit corul pauzei, 1-1.
În minutul 60, tot după o fază fixă, Unirea Tășnad a revenit în avantaj, Băciuț a executat foarte bine o lovitură liberă de la distanță, de pe partea dreaptă, la marginea terenului, iar Kouadio Jean-Marc, singur pe 6m, a trimis cu capul la colțul lung, 1-2.
Tășnădenii au fost aproape de gol din nou, în minutul 80, tot dintr-o fază fixă, însă de această dată, Vajda a trimis în zid, de la marginea careului de 16m, iar în prelungirile meciului, Vultur a trimis de la distanță puțin pe lângă poarta lăsată goală de portarul arădean.
Tot astăzi, SCM Zalău a obținut o remiză pe terenul celor de la Metalurgistul Cugir. După o primă repriză albă, gazdele au deschis scorul în minutul 58 prin Petra, iar în minutul 83, Brîncoveanu a adus egalarea și un punct Zalău, 1-1.
Sâmbătă sunt programate celelalte două jocuri din Seria 4, Unirea Alba Iulia – Minaur Baia Mare, respectiv Poli Timișoara - Sănătatea.
Liga 3 | Play-Off | Seria 4 | Viitorul Arad 1-2 Unirea Tășnad (1-1)
Marcatori: Abdul Iddrisu/Vajda Rolland, Kouadio Jean-Marc;
Arbitru: Lunca Dragoș Nicolae (Cluj-Napoca)
Asistenți: Revnic Alin (Cluj-Napoca) și Sabou Ionut Ovidiu (Cluj-Napoca)
Arbitru de rezervă: Cîrciumaru Marin (Timişoara)
Observator arbitri: Botas Cătălin (Timişoara)
Delegat de joc: Moatăr Simon (Lugoj)
Viitorul Arad: Patrick Faur - Abdul Iddrisu, Robert Vîlcu, Ianis Sas, Gabriel Larosa, David Ștef, Rasaq Taiye, Marku Kristi, Bakayoko Mohamed, David Bășoi, Vlad Filimon (cpt.);
Rezerve: Gîrlea Domondi Victor - Emanuel Pantea, Alessandro Catanzariti, Darius Ciocondar, Assan Denis, Tudor Ghergar, Alex Hațegan, Afedzi Benjamin, Dumitru Miculaiciuc;
Antrenor: Cristian Sculici;
Unirea Tășnad: Mihai Traia - Adrian Ciul, Kouadio Jean-Marc, Vajda Rolland (cpt.), Funkenhauszer Ștefan, Alex Negrea, Denis Matei, Csatari Mark, Claudiu Băciuț, Florin Chitaș, Mamourou Sanogo;
Rezerve: Raul Dumitru - Denis Groza, Enrique Gomez, Emanuel Topan, Denis Tătaru, Darius Vultur, Denis Matiș, Kevin Țăran, Andrei Militaru;
Antrenori: Mihai Sabău-Svegler, Ioan Stelescu, Ioan Pap-Deac;