Liga 3 | CSM Olimpia Satu Mare a încheiat la egalitate amicalul cu Lotus Băile Felix

(4 voturi)

Vineri, la prânz, pe terenul sintetic al Bazei Sportive Dinamo din municipiul Satu Mare s-au întâlnit într-un meci amical ocupantele locurilor 2 și 3 din Seria 10 a ligii a treia, CSM Olimpia Satu Mare și Lotus Băile Felix.

Pentru echipa din Bihor a fost finalul cantonamentului, iar sătmărenii mai câteva zile de cantonament, astfel că oboseala acumulată și-a spus cuvântul, iar pe parcursul jocului au fost foarte mulți nervi, multe intervenții la limita regulamentului, arbitrul Kovacs Szabolcs arătând mai multe cartonașe galbene și două cartonașe roșii la banca oaspeților. De altfel, la un moment dat, antrenorul Cosmin Bodea a vrut să scoată echipa de pe teren…

La fel ca în meciul anterior disputat marți în compania celor de la CSM Sighetu Marmației, Cosmin Iuhas a încercat alte variante în primul 11 și apoi pe parcursul reprizei secunde, însă jocul este în continuare departe de ceea ce ar trebui să fie, construcția fiind în continuare greoaie, iar greșelile individuale fiind destul de multe și astăzi.

CSM-ul sătmărean a deschis scorul în minutul 25, Adrian Bura a recuperat o minge în jumătatea proprie, apoi a pasat în adâncime pentru Denis Lazăr, care a marcat cu un șut din colțul careului, la colțul lung, mingea a lovit bara și a intrat în poartă, 1-0. La faza următoarea oaspeții au fost aproape de egalare, însă Țepelea, cu toată poarta goală în față, a trimis cu capul din 6m pe lângă. Până la pauză nu s-a mai marcat, iar în partea a doua a jocului s-au făcut mai multe schimbări în ambele echipe, singurul gol fiind marcat de echipa orădeană, Gelu Gitye marcând dintr-o lovitură liberă de la 18m (șutul a trecut prin zid și l-a surprins pe portarul Moldovan), 1-1.

CSM Olimpia Satu Mare va juca următorul amical cu FC Bihor, sâmbătă 17 februarie.

Amical | CSM Olimpia Satu Mare 1-1 Lotus Băile Felix (1-0)

Marcatori: Denis Lazăr/Gelu Gitye;

CSM Olimpia Satu Mare: Rareș Oșan – Paul Copaci, Răzvan Prodan, Alin Burdeț, Cătălin Oanea, Tudor Lucaci, Viorel Chinde, Denis Lazăr, Adrian Bura, Nandor Pop, Cosmin Zamfir;

Rezerve: Patric Toderean, Denis Moldovan - Emanuel Negru, Andrei Zbona, Gueye Mansour, Adrian Micaș, Florin Mureșan, Luca Sabău, Raul Apai, Alin Ferenți, Kolbasz Septimiu, Zsiga Ervin, Tânțaș, Morar;

Antrenor: Cosmin Iuhas;

Lotus Băile Felix: Barabș – Costea, Tămaș, Cucu, Gheban, Ciurcui, Lupșe, Duma, Osvat, Arsene, Gitye;

Rezerve: Bochiș, Cosma, Ghiță, Morar, Sala, Țepelea, Pașcu;

Antrenor: Cosmin Bodea.