Liga 3 | CSM Satu Mare a făcut egal cu Minaur Baia Mare și s-a salvat de la retrogradare

(4 voturi)

Fotbaliștii de la CSM Satu Mare au jucat în această după-amiază, în ultima etapă a sezonului 2020/2021, cu liderul Seriei 10, Minaur Baia Mare.

La finalul celor 90 minute, scorul înregistrat pe tabelă a fost 1-1, cele două echipe și-au împărțit punctele, iar după victoria obținută de SCM Zalău, în ultimele secunde ale meciului, pe terenul celor de la Progresul Şomcuta Mare, CSM-ul sătmărean urcă un loc în clasamentul seriei și se salvează in extremis de la barajul pentru menținerea în Liga 3.

liga3 csm sm minaur baia mare2

Ambele goluri au fost marcate în ultimul sfert de oră al meciului, sătmărenii marcând de două ori, odată în propria poartă, după o lovitură de colț a băimărenilor și o bâlbâială în careul lui Cădar, iar după cinci minute, tot după o lovitură de colț, la cealaltă poartă, Gabi Cădar a marcat golul egalizator și a adus punctul necesar pentru evitarea barajului de menținere în liga a treia.

liga3 csm sm minaur baia mare1

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 18 | CSM Satu Mare 1 - 1 Minaur Baia Mare (0-0)

Stadionul: Olimpia ”Daniel Prodan” (Satu Mare)

Arbitri: Claudiu Ștef – Balint Albu (Tg. Mureș), Alin Revnic (Cluj-Napoca);

Observatori: Dan Jiga (Bistrița), Leontin Moga (Zalău);

CSM Satu Mare: Alex Cădar - Raul Ritli, Raul Ziman, Călin Vădan, Flaviu Ionescu, Mark Nyeki, Istvan Svarczkopf (cpt.), Rareș Nyilvan, Florin Chitaș, Ervin Zsiga, Gabriel Cădar;

Rezerve: Daniel Illyes, Daniel Osan - Kevin Nyeki, Angelo Șimon, Martin Jakab, Denis Baior, Ioan Băbuț, Marian Zima;

Antrenori: Zoltan Ritli și Tiberiu Csik;

Minaur Baia Mare: Alexandru Gudea - Ciprian Duruș, Răzvan Lupu (cpt.), Adrian Popa, Cristian Paul, Valer Giurgiu, Denis Matei, Claudiu Veres, Vasile Pop, Bogdan Minteuan, Alexandru Pop;

Rezerve: Karoly Fila, Eduard Juhasz - Mircea Donca, Paul Nistor, Serban Tirla, Adrian Zaluschi, Andrei Hațiegan, Cosmin Berindea, Ionuț Mahalean;

Antrenori: Vasile Miriuță și Vlad Ungureanu;

liga3 csm sm minaur baia mare3

Rezultate Liga 3, Seria 10, etapa 18:

CSC Sânmartin 2 - 1 Someşul Dej (1-0)

CAO 1910 Oradea 0 - 1 Luceafărul Oradea (0-1)

Progresul Şomcuta Mare 1 - 2 SCM Zalău (0-1)

CSM Satu Mare 1 - 1 Minaur Baia Mare (0-0)

Sportul 2007 Şimleu Silvaniei 1 - 1 ACS Unu Fotbal Club Gloria (0-0)

liga3 csm sm minaur baia mare4

Clasament Liga 3, Seria 10:

1. Minaur Baia Mare 37p