Liga 3 | CSM Satu Mare, umilită de Someșul Dej

(5 voturi)

Echipa de fotbal din cadrul CSM Satu Mare a suferit astăzi cea mai categorică înfrângere din acest sezon, 5-0 în deplasare la Someșul Dej.

Deși au plecat încă vineri după-amiază spre Dej, pentru a nu fi obosiți înaintea jocului, sătmărenii au fost inexistenți astăzi pe Iclod Arena, gazdele rezolvând meciul în doar cinci minute. Ștefan Visic a reușit un hattrick, marcând două goluri în ultimele cinci minute ale primei reprize, iar al treilea gol la prima fază din repriza secundă, după o serie de șapte pase consecutive ale dejenilor. Veteranul Sergiu Costin a marcat golul patru, în minutul 75, după o lovitură de colț, iar Daniel Brumă a închis tabela cu golul marcat în minutul 85 al jocului.

Pentru CSM Satu Mare este prima înfrângere din acest an și a opta a sezonului, iar în urma rezultatelor înregistrate în această etapă, sătmărenii rămân pe penultimul loc în serie, la egalitate de puncte (15) cu Progresul Şomcuta Mare, care a suferit o înfrângere și mai drastică astăzi, 1-8 pe terenul celor de la CAO Oradea.

Etapa următoare, sâmbătă, 17 aprilie, în duelul codașelor, CSM Satu Mare primește vizita lanternei roșii, Luceafărul Oradea.

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 15 | Someşul Dej 5 - 0 CSM Satu Mare (2-0)

Marcatori: Ștefan Visic (min. 45, 45+5, 46), Sergiu Costin (min. ’70), Daniel Brumă (min. 77)

Teren: Iclod Arena;

Arbitru: Nicoras Ionuț (Arad);

Asistenți: Pantea Andrei (Arad) și Sandu Patrik Ștefan (Timişoara);

Observatori: China Cristian (Baia Mare) și Galovits Ştefan (Oradea);

Someşul Dej: Flaviu Bodea - Ionuț Valea, Sergiu Costin, Florin Boerean, Dan Plăian, Dan Bucșa, Alexandru Creciunesc, Ionuț Dobrea (cot.), Mihai Maxin, Ștefan Visic, Daniel Popa;

Rezerve: Antoniu Todorean, Alin Toma, Sebastian Butta, Paul Colța, Daniel Brumă, Denis Hordovan, Ronan Cifor;

Antrenori: Alpar Meszaroș, Ionuț Bal;

CSM Satu Mare: Alex Cădar - Nyeki Mark, Luca Tincău, Călin Vădan, Flaviu Ionescu, Nyilvan Bogdan, Angelo Șimon, Barth Kevin, Florin Chitaș, Raul Ziman, Gabriel Cădar (cpt.);

Rezerve: Ilyes Daniel, Oșan Daniel - Zsiga Ervin, Svarczkopf Istvan, Denis Batin, Nyeki Kevin, Ioan Băvuț, Nyilvan Rareș, Jakab Martin;

Antrenori: Ritli Zoltan, Csik Tiberiu;

Rezultate Liga 3, Seria 10, etapa 15:

Minaur Baia Mare 4 - 1 CSC Sânmartin (2-0)

SCM Zalău 2 - 1 ACS Unu Fotbal Club Gloria

Luceafărul Oradea 0 - 2 CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei

Someşul Dej 5 - 0 CSM Satu Mare (2-0)

ACS CAO 1910 Oradea 8 - 1 CS Progresul Şomcuta Mare

Clasament Liga 3, Seria 10:

1. Minaur Baia Mare 32p