Liga 3 | CSM Satu Mare, doar egal cu Progresul Şomcuta Mare

(4 voturi)

CSM Satu Mare a jucat sâmbătă în deplasare la vecina de clasament, Progresul Şomcuta Mare, iar la finalul unui joc anost, fără prea multe faze de poartă, sătmărenii au obținut doar un rezultat de egalitate, 1-1.

După un început bun de an, victorie, 2-1, în prima etapă a anului cu Șimleu Silvaniei, echipa pregătită de Zoltan Ritli a scos un egal, pe final de joc, pe terenul celor de la CSC Sânmartin, iar sâmbătă, la Şomcuta Mare, într-un duel direct pentru evitarea retrogradării a obținut doar un punctcontra Progresului și rămâne pe penultimul loc în clasamentul Seriei 10 din Liga 3.

Maramureșenii au deschis scorul în ultima fază a primei reprize, prin Petran, cu un șut din centrul careului de 16m, după ce, cu câteva minute înainte, sătmărenii au solicitat un gol valabil după lovitura liberă executată de Ervin Zsiga (mingea a lovit transversala și a revenit în teren dincolo de linia porții).

Raul Ziman a restabilit egalitatea în minutul 70, după o centrare venită de la Zsiga, iar după un minut, Luca Tincău a fost eliminat pentru un fault făcut în afara careului, din postura de ultim apărător. Până la finalul jocului nu s-a mai marcat și cele două echipe și-au împărțit punctele puse în joc.

Etapa următoare, sâmbătă, 3 aprilie, CSM Satu Mare va primi vizita celor de la CAO Oradea, care în această etapă au învins cu 4-0 Sportul Șimleul Silvaniei

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 13 | Progresul Şomcuta Mare 1 - 1 CSM Satu Mare (1-0)

Marcatori: Marco Petran/Raul Ziman;

Stadion: Progresul (Şomcuta Mare);

Arbitru: Ciucanu Octavian (Braşov);

Asistenți: Osmache Claudiu (Braşov) și Guran Mircea (Braşov);

Observatori: Boros Petru (Oradea) și Pantea Cornel (Oradea);

Progresul Şomcuta Mare: Iuliu Roșiianu - David Andrei, Bogdan Pașca, Lang Lorand, David Simion, Răzvan Lazar, Cătălin Tutuță, Marco Petran, Andrei Setea, Mark Parnău, Cătălin Răduneață;

Rezerve: Reves Mihai, Mihai Gherghel, Bogdan Bîrle, Raul Negreanu, Bogdan Lazar, Cristian Domniță, Cezar Bud;

Antrenor: Bogdan Cristian;

CSM Satu Mare: Alex Cădar - Nyeki Mark, Luca Tincu, Călin Vlădan, Barth Kevin, Angelo Șimon, Denis Batin, Raul Ziman, Florin Chitaș, Flaviu Ionescu, Zsiga Ervin (cpt.);

Rezerve: Illyes Daniel, Daniel Oșan - Iona Băbuț, Nyeki Kevin, Jakab Martin, Svarczkopf Istvan, Nyilvan Bogdan, Babriel Cădar, Nylvan Rareș;

Antrenori: Ritli Zoltan, Csik Tiberiu, Paul Levente;

Clasament Liga 3, Seria 10:

1. SCM Zalău 27 puncte

2. Minaur Baia Mare 26p