Liga 3 | Înfrângere la scor suferită de CSM Satu Mare la Baia Mare Foto: Captură video Minaur Baia Mare

Liga 3 | Înfrângere la scor suferită de CSM Satu Mare la Baia Mare

(1 Vot)

După o perioadă dificilă pentru echipa de fotbal din cadrul Clubului Sportiv Municipal Satu Mare, în care au pierdut un meci la masa verde, au stat două săptămâni în izolare, revenirea pe gazon nu a fost de bun augur, sătmărenii fiind învinși la scor de Minaur Baia Mare, 4-0.

Jocul, disputat pe Stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare, a contat pentru etapa 9 din Seria 10, ultima a turului, și a fost dominat de băimăreni pe toată durata celor 90 minute. Echipa pregătită de Dorin Toma și-a asigurat victoria încă din primele minute ale primei reprize, Sebastian Serediuc deschizând scorul după patru minute de joc, iar în minutul 14, sătmărenul Mircea Donca a dublat avantajul gazdelor cu un gol superb marcat de la mijlocul terenului. Sebastian Serediuc a reușit dubla în minutul 25, cu un șut din 6 m, printre picioarele lui Oșan și a stabilit scorul pauzei, 3-0.

În startul reprizei secunde, Zoltan Ritli i-a trimis în teren pe tânărul portar Daniel Illyes, pe Bogdan Nylvan și pe Luca Tincău, însă nu s-au schimbat prea multe în jocul CSM-ului… Băimărenii au mai marcat o dată, la zece minute de la startul reprizei secunde, Andrei Zete învingându-l pe Illyes cu un șut din zona punctului de la 11m și a stabilit scorul final, 4-0 pentru Minaur.

Pentru CSM Satu Mare urmează meciul restant cu SCM Zalău, programat miercuri, 11 noiembrie, de la ora 14:00, iar sâmbăta viitoare, în prima etapă din retur, sătmărenii joacă în deplasare la ACS Unu Fotbal Club Gloria.

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 9 | Minaur Baia Mare 4 – 0 CSM Satu Mare (3-0)

Marcatori: Sebastian Serediuc (min. 4 și 25), Mircea Donca (min. 14)

Stadion: Viorel Mateianu (Baia Mare);

Arbitri: Dragoș Lunca (Cluj), Csaba Antal (Cluj), Dragoș Popa (Cluj);

Observatori: Ștefan Galovits (Oradea), Daniel Cioloboc (Târgu Mureș);

Minaur Baia Mare: Karoly Fila - Ciprian Duruș, Jean Prunescu, Andrei Tînc, Răzvan Lupu, Cosmin Berindea, Mircea Donca, Andrei Ofrim, Bogdan Minteuan, Vasile Pop, Sebastian Serediuc;

Rezerve: Eduard Juhasz - Valer Giurgiu, Ionuț Măhălean, Mark Parnău, Andrei Zete, Iuliu Hațiegan;

Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu, Vasile Șleam;

CSM Satu Mare: Daniel Oșan - Călin Vădan, Florin Mureșan, Raul Ritli, Flaviu Ionescu, Florin Chițaș, Istvan Svarczkopf, Kevin Barth, Rareș Nylvan, Martin Jakab, Cătălin Cădar;

Rezerve: Daniel Illyes - Angelo Șimon, Bogdan Nylvan, Mark Nyeki, Luca Tincău, Marian Zima, Denis Batin, Denis Maior, Ioan Băbuț;

Antrenor: Zoltan Ritli;

Rezultate Liga 3, Seria 10, etapa 9:

FC Someşul Dej 4 - 2 CSC Sânmartin

SCM Zalău 4 - 0 Progresul Şomcuta Mare

Minaur Baia Mare 4 - 0 CSM Satu Mare

Unu Fotbal Club Gloria - Sportul 2007 Şimleu Silvaniei (marți, 17 noiembrie, 14:00)

Luceafărul Oradea - ACS CAO 1910 Oradea (miercuri, 18 noiembrie, ora 14:00)

Clasament Liga 3, Seria 10:

1. SCM Zalău 20p (23-8)

2. Minaur Baia Mare 20p (25-11)

3. CAO 1910 Oradea 14p (14-11)

4. FC Someșul Dej 12p (14-14)

5. Sportul Șimleu Silvaniei 12p (13-15)

6. CSC Sânmartin 11p (13-14)

7. Gloria Bistrița 11p (12-15)

8. Progresul Șomcuta Mare 8p (13-21)

9. CSM Satu Mare 6p (9-14)

10. Luceafărul Oradea 1p (6-19)