Liga 3 | Amical cu nouă goluri disputat între Unirea Tășnad și CS Minaur Baia Mare Foto: Sportul Sătmărean

După o serie de șase meciuri fără înfrângere în care a înregistrat cinci victorii și un rezultat de egalitate, FC Unirea Tășnad a suferit prima înfrangere în jocurile de pregătire disputate în această perioadă premergătoare reluării Campionatului Național Liga 3- ediția 2017-2018.

Formația pregătită de cuplul Popa-Suciu a fost învinsă cu scorul de 5-4 de CS Minaur Baia Mare, într-un meci disputat ieri pe terenul sintetic din Nyírbátor (Ungaria).
Băimărenii au deschis scorul încă din minutul 7, prin C. Tutura și, după două bare marca Nemeș, si-au majorat avantajul cu două minute înaintea pauzei printr-un gol marcat de Ignat.

Stanciu și Palinceac au fost primele modificări în tabăra Unirii, care a aratat mult mai bine în actul secund. După ocazia mare irosita de Ciul, în minutul 49, Gabi Cădar avea să reducă din handicap, iar Mark Parnău să restabilească egalitatea în minutul 56. Tășnădenii și-au continuat jocul bun și au intrat în avantaj printr-un gol marcat de Szekely, în minutul 67. Băimărenii au egalat la 3 prin Lupu (min. 70), egalitate care avea să persiste timp de șase minute.
Introdus în teren în locul lui Ciul, Raul Ștef a punctat pentru 4-3 și Unirea se afla din nou în avantaj. Giurgiu a egalat din nou pentru Minaur, transformând o lovitură de la 11 metri, în minutul 83, Gabi Cădar a lovit bara din lovitură liberă (min. 85), iar în primul minut al prelungirilor Vasil a marcat golul victoriei pentru formația maramureșeană.

A fost un meci util pentru ambele echipe, plăcut ochiului, cu multe goluri, dar și cu semne de întrebare pentru antrenorii celor două echipe în privința numărului de goluri încasate.
Până la primul joc oficial din acest an, programat pe 17 martie la Ighiu, Unirea va mai disputa un meci de pregătire cu Știința Beltiug, probabil duminică, tot în Ungaria.

Meci amical | FC Unirea Tășnad 4 - 5 CS Minaur Baia Mare (0-2)
Marcatori: Gabi Cădar (min. 51), Mark Parnău (min. 56), Szekely (min. 67), Raul Ștef (min. 71) / C. Tutura (min. 7), Ignat (min. 43), Lupu (min. 70), Giurgiu (min. 83), Vasil (min. 90+1);
Teren: Nyírbátor;
FC Unirea Tășnad: Moroz (min. 30 Kerezsi, min. 60 Cherecheș) - Bercean (Palinceac), Bălău, Varga (Chifor), Parnău, Cubaș (Chivari), Mihai Popa (Stanciu), Nemeș (Szekely), Ciul (Ștef), Cădar, Faur;
Antrenori: Cristi Popa și Ovidiu Suciu;

Astfel, returul ligii a III-a va începe pe sâmbătă, 10 martie, cu jocurile din etapa a XVII-a, urmând ca jocurile din etapa a XVI-a să fie reprogramate în ziua de miercuri, 28 martie 2018.
AFC Unirea Tășnad - reprezentanta județului nostru în competiție, va susține primul joc oficial în anul 2018, sâmbătă, 17 martie, odată cu etapa a XVIII-a, în deplasare la Performanța Ighiu, deoarece în etapa a XVII-a are etapa liberă.