Cupa de Tineret s-a reluat cu primele meciuri din etapa a patra, penultima din faza grupelor. Partidele au adus dueluri interesante și o miză tot mai mare, pe măsură ce competiția se apropie de fazele eliminatorii. Universitatea Cluj, cu doi jucători sătmăreni în echipă, Lăpuște și Mureșan, și Dacian Nastai pe bancă, s-a calificat în turul următor, după ce s-au impus pe terenul celor de la Poli Timișoara prin golul marcat de Mihai Orban.
„Victorie importantă pentru noi la Timișoara, pe un teren dificil, contra unei echipe bine organizate de fostul mare jucător Srgian Luchin. Matematic suntem calificați în faza următoare a Cupei, deși am început competiția cu o înfrângere la UTA Arad.
În teren am avut și doi jucători din Satu Mare, pe Lăpuște și Mureșan, care s-au achitat bine de sarcinile de joc”, a transmis pentru Sportul Sătmărean antrenorul Dacian Nastai.
În ultima etapă a grupelor, Universitatea Cluj va primi vizita liderului - AFK Csikszereda.
Primele două echipe din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală, fază în care vor ajunge opt formații. Lupta pentru locurile calificante este deschisă, iar fiecare punct poate face diferența în clasament.
Rezultate Cupa Eltelor | Grupa A – Vest | Etapa 4:
-
Poli Timișoara 0-1 Universitatea Cluj
-
AFK Csikszereda 1-2 Viitorul Cluj
-
UTA Arad 2-3 CFR Cluj
Clasament Cupa Eltelor | Grupa A – Vest:
-
AFK Csikszereda – 9p
-
Universitatea Cluj – 9p
-
CFR Cluj – 6p
-
Viitorul Cluj – 6p
-
UTA Arad – 4p
-
Poli Timișoara – 1p
Program Cupa Eltelor | Grupa A – Vest | Etapa 5:
-
CFR Cluj – Poli Timișoara (1 martie)
-
Viitorul Cluj – UTA Arad (1 martie)
-
Universitatea Cluj – AFK Csikszereda (1 martie)