Echipa Națională Under 15 a câștigat prima partidă jucată în compania selecționatei similare a Moldovei. În prima partidă disputată marți, 21 octombrie, la Centrul Național de Fotbal de la Buftea, tricolorii conduși de Lucian Mezei s-au impus cu 2-1. Sătmăreanul Ianis Puți a intrat în minutul 69 și a avut o evoluția bună.
În perioada 18-23 octombrie, naționala U15 a României, alcătuită din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2011, efectuează un stagiu de pregătire la CNF Buftea.
În cadrul acestui stagiu, tricolorii dispută și două meciuri amicale împotriva Moldovei, acestea fiind primele meciuri internaționale pentru cea mai tânără națională a României.
Următorul joc între cele două selecționate se va disputa joi, 23 octombrie, la Tunari, de la ora 11:00.
Amical U15 | ROMÂNIA 3-1 MOLDOVA 3-1 (2-1)
Marcatori: Broinaș (16 pen), T. Todea (39), Mantu (min. 64) / Gafeli (min. 22);
ROMÂNIA U15: 1. Ilaș – 2. I. Călin, 4. Murgu (15. Buzdun, 58), 5. A. Maximilian (Cpt), 3. Corneliu – 6. T. Todea, 9. Broinaș (19. D. Demeter, 58) – 7. Mantu (18. Puți, 69), 10. D. Diniță (8. Ficău, 41), 16. Buică – 11. Heim (22. E. Bud, 58);
Antrenor: Lucian Mezei.
MOLDOVA U15: 1. Tîncovan – 2. Sucner (13. Chirița, 41), 4. Moțpan (21. Andriuța, 63), 3. Mardare (14. Cotorobai, 63), 5. Frunză (15. Băluță, 50) – 8. Tudos (18. Brânză, 58), 6. Palici (20. Nicorici, 63), 10. Condrat (Cpt) (16. Tcaci, 53) – 7. Pascaln (19. Basiul, 41), 9. Gafeli (22. Țerna, 41), 11. Romandaș (17. Fesyuk, 58);
Antrenor: Vlad Goian.