Echipa Națională | Adrian Rus, căpitan și marcator în meciul României din Moldova

(2 voturi)

Echipa naţională a României a învins, duminică seara, la Chişinău, naţionala Republicii Moldovei, scor 5-0, în ultimul meci susţinut de tricolori în anul 2022.

Sătmăreanul Adrian Rus a fost titular și a încheiat meciul în calitate de căpitan, iar în minutul 89 a marcat primul gol la echipa națională.

"Cred că per total a fost o acţiune reuşită. Am făcut trei reprize bune din patru. Avem 9 jucători tineri, media de vârstă este de 23 de ani, cred că este cea mia tânără echipă din istorie. Echipa a avut un joc bun, tonus, a reacţionat bine. Regret că ne-a lipsit un pic de atenţie să reuşim un rezultat bun şi cu Slovenia. Fotbalul românesc are potenţial şi viitor. Pentru debutanţi, asta îi obligă să construim o echipă puternică, să meargă la Europene", a spus Iordănescu la Pro Arena.

amical moldova romania

Meci Amical | Moldova 0 - 5 România (0-2)

Marcatori: Moruțan (min. 9), Drăguș (min. 40,) Cicâldău (min. 61), Paraschiv (min. ’71-pen.), Rus (min. 89)

Stadion: Zimbru (Chișinău);

Arbitru:  Yaşar Kemal Uğurlu;

Asistenți: Ali Saygin Ogel și Abdullah Bora Ozkara;

MOLDOVA: 1. Celeadnic – 20. Platica (21. Revenco, 46), 17. Dumbravanu (14. Iovu, 46), 3. Bolohan, 4. Armaş, 2. Reabciuk – 22. Rață, 8. Moțpan, 7. Ioniţă-cpt. – 19. Postolachi (13. Caimacov, 62), 11. Damașcan;

Rezerve: 12. Avram, 23. Railean – 5. Ștefan, 6. Dros, 10. Plătică, 15. I. Jardan, 16. Stînă, 18. Iosipoi, 24. Țurcan, 25. Clescenco, 26. Cojocari;

Selecționer: Serghei Cleșcenco;

ROMÂNIA: 12. Târnovanu – 4. Manea (13. Pantea, 69), 17. Rus, 15. Burcă-cpt. (22. Drăgușin, 69), 2. Opruț – 20. Olaru, 6. Băluță, 10. Cicâldău (25. Păun, 78) – 21. Moruțan (24. Sefer, 62), 9. Pușcaș (19. Paraschiv, 70), 7. Drăguș (8. Ștefănescu, 62);

Rezerve: 1. Moldovan, 16. Popa – 3. Vătăjelu, 5. Nedelcearu, 11. Petrila, 14. M. Marin, 23. Cordea, 26. Boloca;