Liga Elitelor U16 | LPS Satu Mare a învins Academia Partium în derby-ul local

(1 Vot)

Derby-ul local dintre LPS Satu Mare și Academia Partium disputat în cadrul etapei a treia din play-out-ul Ligii Elitelor U16 a fost câștigat de LPS Satu Mare.

Meciul disputat duminică, la prânz, pe terenul sintetic al Bazei Dinamo a fost disputat, cu multă determinare și cu ocazii la ambele porți, iar la final echipa pregătită de Dorel Ziman și Cosmin Iuhas s-a impus cu scorul de 3-1. LPS Satu Mare a deschis scorul după un sfert de oră de joc prin Nicolas Lăpuște, care a marcat cu o lovitură de cap după o centrare perfectă trimisă de Rareș Corodan. În debutul reprizei secunde, Luca Noveli a dublat avantajul LPS-ului, 0-2, Luca Lucian a redus din diferență în minutul 65, 1-2, iar Răzvan Pop a închis tabela cu golul marcat pe final de joc și LPS Satu Mare a câștigat al treilea meci din play-out și conduce Seria 4 cu 21 puncte.

Etapa următoare, Academia Partium joacă în deplasare la LPS Bihorul Oradea, iar LPS Satu Mare primește vizita ocupantei locului doi din serie - CSM Deva.

Liga Elitelor U16 | Play-Out | Seria 4 | Etapa 3 | Academia Partium 1 - 3 LPS Satu Mare (0-1)

Marcatori: Nicoals Lăpuște, Luca Noveli, Răzvan Pop/Luca Lucian;

Arbitru: Cozorici Ioan (Zalău);

Asistenți: Ladanyi Dan (Zalău) și Coste Claudiu (Zalău);

Academia Partium: Flaviu Burzo - Tibor Martocean, Codruț Ciorcaș, Raul Roman, Zab Zambor, Erik Hrițiu, Mateo Berinde, Rareș Moldovan, Gheorghe Carpa, Oláh Mark, Luca Lucian;

Rezerve: Andrei Purdea - Horea Vaida, Daniel Tamba, Denis Maxineanu, Ianis Cireap, Gabriel Palincaș, Turbucz-Gati Armin, Rourke Adam;

Antrenori: Reszler Zsolt și Florin Deac;

LPS Satu Mare: Alexandru Crișan - Mihai Tomșa, Darin Oșan (cpt.), Makara Daniel, Raul Tămaș, Rareș Corodan, Norbert Petran, Luca Noveli, Raul Cădar, Theodor Ploeșteanu, Nicolas Lăpuște;

Rezerve: Mike Martin, Lucian Teodorescu, Răzvan Pop, Matei Ardelean, Samuel Gavrău, Mihai Gînță;