Juniori U19 | LPS Satu Mare a învins Academia Partium în derby-ul Seriei 9

(1 Vot)

Sâmbătă, la prânz, derby-ul play-out-ului Seriei 9 a Campionatului Național disputat pe terenul sintetic al Bazei Dinamo între LPS Satu Mare și Academia Partium a fost câștigat de LPS cu scorul de 3-2.

Echipa pregătită de Ștefan Gerstenmaier a deschis scorul prin golul marcat de Alin Micle după o jumătate de oră de joc, Academia Partium a egalat repede, Tempfli Patrik marcând în minutul 35, iar în ultimul minut de joc, Marian Turtureanu a ratat o lovitură de la 11m și s-a intrat la cabine la egalitate, 1-1.

În debutul reprizei secunde, Marian Turtureanu a trecut peste ratarea penalty-ului și a marcat golul doi pentru LPS, Raul Munteanu a înscris pentru 3-1, iar scorul final a fost stabilit de Murvai Martin, care a redus din diferență cu 20 minute înainte de finalul jocului, 3-2.

În urma acestei victorii, LPS Satu Mare rămâne pe primul loc în play-out și s-a distanțat la cinci puncte de ocupanta locului doi, Academia Partium (14 puncte).

Duminică, de la ora 12:00, se joacă celălalt meci din play-out, CSS 2 Baia Mare - ACS CIL Sighetu Marmaţiei, iar ACS Gloria Tăuții Măgherăuș stă în această etapă.

Etapa următoare, LPS Satu Mare va juca în deplasare la ACS Gloria Tăuții Măgherăuș, iar Academia Partium va primi vizita celor de la CSS 2 Baia Mare.

CN U19 | Play-Out | Seria 9 | Etapa 3 | LPS Satu Mare 3 - 2 Academia Partium (1-1)

Marcatori: Alin Micle, Marian Turtureanu, Raul Munteanu /Tempfli Patrik, Murvai Martin;

Arbitru: Pal Adrian (Oradea);

Asistenți: Timar Ovidiu (Oradea) și Gozman Pop Cristian (Oradea);

LPS Satu Mare: Nagy Eduard - Szulczer Zsolt, Takács Gergo, Mădălin Balog, Gabriel Opriș, Mihai Micle, Adrian Cizmar (cpt.), Darius Ionaș, Marian Turtureanu, Raul Munteanu, Alin Micle;

Rezerve: Angel Petran, Sergiu Mezei, Luca Petric;

Antrenor: Ștefan Gerstenmaier;

Academia Partium: Sergiu Pribilean - Balla Henrik, Bucs Mark, Deme David, Saraz Szilveszter, Magyar Abel, Budai Benjamin,  Szenasi Mark, Kosa Kristof, Murvai Martin (cpt.), Tempfli Patrik;

Rezerve: Igaz Szabolcs, Verdes Nandor, Steib Mate, Zab Fabian;

Antrenor: Alexandru Botoș;