Banner blato Livrare

Liga Elitelor U16 | Înfrângere pentru LPS Satu Mare în fața celor de la UTA Arad

În această dimineață, pe terenul din Micula, juniorii U16 de la LPS Satu Mare au fost învinși de UTA Arad.

Jocul s-a disputat în cadrul etapei a patra a Ligii Elitelor U16 și a fost câștigat de arădeni cu scorul de 4-1. UTA a dominat prima repriză și a marcat de patru ori în prima jumătate de oră, Markus Bușu a deschis socrul în primul minut de joc, Adelin Nica a dublat avantajul arădenilor în minutul 20, iar un minut mai târziu Claudiu Bercea a marcat pentru 3-0. Markus Bușu a reușit dubla, în minutul 30, și a stabilit scorul pauzei, 0-4. Valentin Oneț a redus din diferență pentru LPS, în minutul 67, 1-4, iar Răzvan Olăroiu a stabilit scorul final cu golul marcat în minutul 75,1-5.

Etapa următoare, sâmbătă, 18 septembrie, LPS Satu Mare va juca în deplasare la lanterna roșie a seriei, LPS Banatul Timişoara.

În cadrul Campionatelor Naționale, duminică, de la ora 12:00/14:00, juniorii U17/U19 joacă în deplasare la Tg. Mureș 1898.

Liga Elitelor U16 | Etapa 4 | LPS Satu Mare 1 - 5 UTA Arad (0-4)

Marcatori: Valentin Oneț (min. 67)/Markus Bușu (min. 1, 30), Adelin Nica (min. 20), Claudiu Bercea (min. 21), Răzvan Olăroiu (min. 75);

Arbitru: Codrea Cristian (Baia Mare);

Asistenți: Mureșan Bogdan (Baia Mare) și Parge Vlad (Buciumi);

LPS Satu Mare: Nagy Eduard - Valentin Peto, Angelo Foitoș, Csatari Mark, Tudor Hotel, Patrick Bandula, Domokos Dominic, Valentin Oneț, Matei Por, Valentin Chencean, Andrei Surd;

Rezerve: Marc Lobonț, Bogdan Moldovan, Raul Munteanu, Raul Mureșan, David Roman;

Antrenor: Mihai Sabău Svegler;

UTA Arad: Eric Geto - Vlad Băban, Andrei Mocris, Bogdan Murgu, Răzvan Olăroiu, Claudiu Bercea, Casian Buza (cpt.), Dănuț Curtuiuș, Andrei Blaga, Markus Bușu, Adelin Nica;

Rezerve: Mario Purdescu, Mario Roman, Viorel Roșu, Alin Neag, Marius Hudișteanu;

Antrenor: Sorin Botiș;