Banner blato Livrare

Cupa României | Știința Beltiug a învins Someșul Oar în prologul etapei a II-a

(2 voturi)

Weekend-ul trecut s-au jucat primele meciuri din faza județeană a Cupei României, ediția 2021/2022, iar astăzi, la Beltiug, s-a jucat primul meci din cadrul etapei a II-a, Seria G.

Știința Beltiug a învins Someșul Oar cu scorul de 5-2, la pauză gazdele conduceau cu 3-2.

Prima repriză a fost echilibrată, tinerii jucători de la Someșul reușind să țină piept echipei din Beltiug și să egaleze în două rânduri, însă în repriza secundă experiența echipei pregătite de Marius Toma și-a spus cuvântul și Știința a bifat a doua victorie consecutivă.

Ionuț Smical a deschis scorul pentru Știința, după un sfert de oră de joc, din penalty, Vasile Copcia a egalat după zece minute, Alex Bonea a readus Beltiugul în avantaj în minutul 33, însă același Vasile Copcia a readus egalarea pe tabelă. Înainte cu cinci minute de pauză Ionuț Smical a reușit dubla și Beltiugul a intrat la cabine în avantaj, 3-2. În partea a doua a jocului Beltiugul a mai înscris de două ori, prin Ovidiu Temian (min. 48) și Ionuț Smical (min. 61).

În prima etapă, Știința Beltiug a învins cu 6-1 Codreana Homoroade, iar Someșul Oar s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Viile Satu Mare. În ultima etapă din Grupa G, Știința Beltiug joacă cu Viile Satu Mare, iar Someșul Oar cu Codreana Homoroade.

Cupa României | Grupa G | Etapa 2 | Știința Beltiug 5 - 2 Someșul Oar (3-2)

Marcatori: Ionuț Smical (min. 15 - penalty, min. 40, 61), Alex Bonea (min. 33), Ovidiu Temian (min. 48) / Vasile Copcia (min. 25, 36);

Arbitru: Bogdan Răzvan;

Asistenți: Sebastian Raț jr., Tudor Popescu;

Observator: Kegyes Adalbert;

Știința Beltiug: Raul Cherecheș - Vlăduț Tocă, Lorincz Norbert, Claudiu Șoproni, Marius Baciu (cpt.), Alin Merce, Alex Bonea, Ionuț Smical, Ovidiu Temian, Balintfi Norbert, David Ioan;

Rezerve: Florin Nichita, Pavel Cadar, Pușkaș Szabolcs;

Antrenor: Marius Toma;

Someșul Oar: Martin Pop - Nagy Robert, Sebastian Stan, Gnandt Denis, Patrick Flore, Ștefan Varadi, Claudiu Racz, Balog Tamas (cpt.), Kalocsai Zoltan, Nagy Norbert, Cătălin Tătar;

Rezerve: Paul Vaida, Eduard Bănăduc, Fikusan Rafael, Vasile Copcia, Flaviu Bob, Alex Furcic, Alex Pal;