Cupa României | Duelul dintre Unirea Bercu și Turul Micula s-a decis la loviturile de departajare

(5 voturi)

În această după-amiază s-au disputat primele cinci meciuri din primul tur al Cupei României - faza județeană, duelul dintre Unirea Bercu și Turul Micula fiind singurul care s-a decis la loviturile de departajare.

Meciul disputat pe terenul din Micula a avut o desfășurare foarte interesantă, cele două echipe trecând alternativ la conducerea jocului pe parcursul celor 90 minute, iar la loviturile de departajare s-au marcat 11 goluri.

Turul Micula a deschis scorul după un sfert de oră de joc, prin Mihai Oltean, Unirea Bercu a egalat prin golul marcat de Balazs Denis în minutul 36, însă Micula a intrat în avantaj la cabine, Timotei Rut marcând cu două minute înainte de pauză.

În repriza secundă jucătorii din Bercu au întors rezultatul prin golurile marcate de Buna Szabolcs (min. 61) și Lukacs Szabolcs (min. 71), 2-3, dar, cu zece minute înainte de finalul jocului, Timotei Rut a reușit dubla și a trimis meciul la ”loteria penalty-urilor”. Cele două echipe au marcat alternativ de cinci ori, Silke Jozsef a marcat al șaselea gol pentru Micula, iar ultimul executant de la Bercu a ratat și Turul Micula s-a calificat în turul doi Cupei României - faza județeană.

Cupa României | Turul I | Unirea Bercu 3 - 3 Turul Micula (1-2, 8-9 după loviturile de departajare)

Marcatori: Mihai Oltean, Timotei Rut (2) / Balazs Denis, Buna Szabolcs, Lukacs Szabolcs;

Arbitri: Rebegea Ciprian, Lukacs Levente, Jenifer Damian;

Observator: Iuhas Ioan;

Unirea Bercu: Csukat Arnold - Fischer Szabolcs, Balazs Zsolt, Iloncsai Zsombor, Kocsan Norbert, Badar Attila, Bathori Gyula, Kiss Ștefan (cpt.), Bucs Akos, Kelemen Romulus, Varga Benjamin;

Rezerve: Bucs Zalan, Lukacs Szabolcs, Aranyosi Patrik, Lita Tamas, Barabas Szilard, Buna Szabolcs;

Turul Micula: Racz Lorand - Moroz Arnold, Priala Onisim, Ungvari Norbert, Doboș Mark, Vasile Oncea, Bucs Erik (cpt.), Silke Jozsef, Racz Rajmond, Verdes Nandor, Matei Oltean;

Rezerve: Zsiga Zsigmond, Kosa Kristof, Budai Benjamin, Koszan Aron, Timotei Rut;