Juniori U17/U19 | O Victorie și o înfrângere pentru juniorii de la LPS Satu Mare

(5 voturi)

În weekend s-au disputat meciurile etapei a șaptea din Campionatele Naționale U17 și U19, sătămărenii înregistrând o înfrângere și o victorie în fața celor de la CS Luceafărul Oradea.

După șase etape cu victorii pe linie, echipa pregătită de Robert Abrudan și Nelu Donca a înregistrat prima înfrângere a sezonului, 6-0 pe terenul ocupantei locului doi în clasamentul seriei, CS Luceafărul Oradea. Chiar dacă au pierdut la Oradea, sătmărenii rămân liderii Seriei 11, cu 15 puncte, iar miercuri vor juca în deplasare la ACS Viitorul Cluj Junior.

Juniorii U19, pregătiți de Mihai Sabău Svegler au câștigat fără probleme jocul disputat pe terenul ultimei clasate din serie, CS Luceafărul Oradea. Pe parcursul primei reprize jucătorii orădeni au reușit să țină ritmul cu echipă sătmăreană, reușind să egaleze de două ori după ce Fabian David și Adrian Oros au marcat pentru LPS. În repriza secundă jucătorii sătmăreni s-au deslănțuit și au mai marcat de șase ori prin Sebestin Roland, care a reușit un hattrick, Adrian Bura, Ionuț Catalan și Mândruț Leonardo.

Juniorii U19 ocupă locul 2 în clasamentul seriei, cu 13 puncte, iar miercuri vor juca în deplasare la liderul seriei, ACS Viitorul Cluj Junior.

Miercuri, în cadrul etapei a opta a Ligii Elitelor U16, puștii pregătiți de Cosmin Iuhas și Cristi Popa vor evolua pe teren propriu, la Dorolț, în fața celor de la Gaz Metan Mediaş.