Juniori | Victorii pe linie pentru echipele LPS Satu Mare

(5 voturi)

Deja ne-am obișnuit ca la mijlocul săptămânii cele trei echipe ale Liceului cu Program Sportiv din Satu Mare să joace în Campionatele Naționale, iar astăzi a fost o zi bună pentru juniorii sătmăreni, toate cele trei echipe câștigând jocurile programate în Liga Elitelor U16, Campionatul Național U17 și U19.

Juniorii U16 au deschis ziua cu o victorie categorică, 7-1 în fața ultimei clasate din Seria a III-a, cu scorul de 7-1, golurile sătmărenilor fiind marcate de Andrei Zbona (2), Lazăr Denis (2), Hajdu Denis, Maris Duca, plus un autogol al oaspeților.

Au urmat juniorii U19, care au învins ACS Atletic Zalău cu scorul de 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat în prima repriză de Raul Ziman, din penalty.

Juniorii U17 au închis ziua tot cu o victorie, 3-1 în fața celor de la ACS Atletic Zalău. Oaspeții au deschis scorul după zece minute de joc, Chiș Patric a marcat golul egalizator și la pauză s-a intrat la egalitate, 1-1. În repriza secundă sătmărenii au dominat jocul, au mai înscris de două ori prin Chiș Patric și Luca Crainic și au bifat a cincea victorie consecutivă.

Liga Elitelor U16 | Etapa 6 | LPS Satu Mare 7 - 1 AFC Hermannstadt (3-1)

Marcatori: Andrei Zbona (2), Lazăr Denis (2), Hajdu Denis, Maris Duca, autogol;

Arbitri: Necrici Răzvan, Muresan Cristian, Muresan Bogdan;

LPS Satu Mare: Rareș Oșan - Raul Apai, Rareș Mureșan, Luca Feher, Andrei Zbona, Adrian Godja (cpt.), Nicolas Tafa, Denis Lazăr, Patric Tamas, Paul Ricardo, Alex Micle;

Rezerve: Șerban Palage, Alex Mic, Sebastian Truscai, Denis Hajdu, Maris Duca, Denis Cortel;

Antrenori: Cosmin Iuhas și Cristi Popa;

AFC Hermannstadt: Teodor Ilcus - Flavius Bozan, Robert Haiser, Liviu Ewea, Alex Mândreanu (cpt.), Darius Capotă, Paul Dragomir, Raul Vochescu, Tudor Neamțiu, Adrian Opriș;

Rezerve: Darian Muntean, Bogdan Popovici;