Juniori | LPS Satu Mare a început cu dreptul returul Ligii Elitelor U15

(4 voturi)

Juniorii U15 de la LPS Satu Mare, pregătiți de Cosmin Iuhas, au câștigat duminică, la Bistrița, primul meci din returul sezonului 2018/2019 al Ligii Elitelor U15.

Sătmărenii s-au impus cu 1-0 la finalul unui joc dificil, care s-a disputat pe un teren greu, mocirlos, meci în care jucătorii au avut atitudine și dorință de victorie, chiar dacă au jucat repriza secundă în inferioritate numerică.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar în startul reprizei secunde, Nicolas Tofa a marcat unicul gol al meciului. La cinci minute după marcarea golului, Alex Micle a încasat al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, însă sătmărenii au rezistat până la final și au început cu dreptul returul Ligii Elitelor U15.

• ”Felicitării copiilor pentru atitudinea și dorința de victorie de care au dat dovadă. Chiar dacă am jucat pe un teren foarte greu, mocirlos, cred că am meritat victoria, copii arătând dorință să castige și s-au acomodat rapid la condițiile de joc, iar acest lucru ne-a ajutat. Îi felicit încă o dată pe jucători și pot să spun că este o plăcere să lucrezi cu așa copii devotați cum au fost ei duminică. Sâmbătă, urmează un nou meci cu Viitorul Zalău la care speram să păstrăm aceeași atitudine, să arătăm un fotbal de calitate și atunci sunt convins că nu vom avea probleme”, a declarat, Cosmin Iuhas, pentru Sportul Sătmărean.

Juniorii U17 şi U19 de la LPS Satu Mare ar fi trebuit să joace în etapa a doua a returului campionatelor naționale la Sighetu Marmaţiei, însă gazdele au anunțat că nu pot organiza cele două jocuri, astfel că sătmărenii au câștigat la masa verde ambele meciuri.

Liga Elitelor U15 | Etapa 6 | LPS Bistrița 0 -1 LPS Satu Mare (0-0)

Marcator: Nicolas Tofa (min. 50);

Arbitru: Prodan Ionut Alexandru (Târgu Mureş);

Asistenți: Chiorean Dragos (Târgu Mureş) și Botoșer Răzvan Cosmin (Târgu Mureş);

LPS Satu Mare U15: Rareş Oşan - Raul Apai, Rareş Mureşan, Paul Micle, Adrian Godja, Nicolas Tafa, Marco Bota, Patric Tamaş, Adrian Crişan, Andrei Zbona (cpt.), Alex Micle; Au mai intrat: Alex Mic, Maris Duca și Daniel Bodan;

Antrenori: Cristian Popa și Cosmin Iuhas;