Sătmărenii de la Il Calcio au câștigat ”Cupa Minerul 2018”

Sătmărenii de la Il Calcio au câștigat ediția 2018 a ”Cupei Minerul” la fotbal în sală, competiție ce s-a desfășurat în perioada 27-29 decembrie în Sala Sporturilor ”Lascăr Pană” din Baia Mare.

Pe lângă premiul cel mare, în valoare de 5.000 lei, sătmărenii au câștigat și două titluri individuale, Raul Cherecheș primind ”Trofeul Vasile Feher” pentru cel mai bun portar al turneului, iar Adi Rus a câștigat ”Trofeul Marin Sabou” pentru golgheterul turneului (7 goluri marcate).

La startul competiției s-au înscris 14 echipe din întreaga țară, în lotul acestora aflându-se și jucători de top precum Adi Rus, Cristian Bud, Paul Batin, Claudiu Bumba sau Florin Achim. Alături de Il Calcio, la Cupa Minerul a mai participat încă o echipă din Satu Mare - Power, iar din lotul altor echipe au făcut parte alți jucători sătmăreni. Organizatorii au împărțit cele 14 echipe în patru grupe și s-a jucat după sistemul ”fiecare cu fiecare:

Grupa Viorel Mateianu: Sebi Marc, Progresul Șomcuta Mare, Orient Fan Sport;

Grupa Radu Pamfil: Amicii Turda, ACS FC Recea, AS GCI;

Grupa Lucian Bălan: FC Amicii, Il Calcio, FC Suciu de Sus, Minerul Baia Mare;

Grupa Mircea Sasu: Sporting Recea, Redex, Power Satu Mare, Glory Days;

Sătmărenii au ieșit din grupe neînvinși, după ce au trecut de FC Suciu de Sus (3-1) și FC Amicii (2-4 ), iar ultimul joc l-au terminat la egalitate, 2-2 cu Minerul Baia Mare. Astăzi, în sferturi au trecut fără probleme de cei de la Glory Days, scor 4-0, în semifinale au învins la limită, 1-0, Sebi Marc, iar în marea finală au făcut spectacol și au învins cu 4-0 Orient Baia Mare. Finala mică s-a disputat între Sporting Recea și Sebi Marc, iar la finalul unui meci spectaculos, echipa Sebi Marc s-a impus cu scorul de 4-3, toate cele patru goluri ale câștigătorilor fiind marcate de Vraja Liviu.

În faza grupelor și a sferturilor de finală a arbitrat Kovacs Szabocs, iar semifinalele și finalele au fost arbitrate de Kovacs Istvan și Ovidiu Mazilu.

Il Calcio Satu Mare: Raul Cherecheș, Paul Cristian, Cornel Ene, Adrian Rus, Gabriel Roatiș, Carlo Erdei, Mircea Donca, Pavel Covaci, Daniel Feier, Cosmin Anton, Herchi Robert, Erdei Ramon;

Rezultatele înregistrate de Il Calcio la Cupa Minerul 2018:

Grupă:

FC Amicii 2 - 4 Il Calcio (Rus Adrian - 2 goluri, Covaci Pavel, Cosmin Anton)

Il Calcio 3 - 1 FC Suciu de Sus (Rus Adrian - 3 goluri)

Minerul Baia Mare 2 - 2 Il Calcio (Feier Daniel, Cornel Ene)

Sferturi: Il Calcio 4 - 0 Glory Days (Rus Adrian, Cosmin Anton, Pavel Covaci, Mircea Donca)

Semifinale: Il Calcio 1 - 0 Sebi Marc (Sorin Perța)

Finala mare: Il Calcio 4 - 0 Orient Baia Mare (Feier Daniel - 2 goluri, Rus Adrian, Gabriel Roatiș).