Grupă dificilă pentru naţionala de tineret la Euro 2019

Evaluaţi acest articol
(5 voturi)

În această seară, la Bologna a avut loc tragerea la sorți a grupelor Campionatului European Under 21 de anul viitor, iar naţionala de tineret a României va face parte din Grupa C alături de Anglia, Franța și Croația.

GRUPA A: Italia, Spania, Polonia, Belgia;

GRUPA B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria;

GRUPA C: Anglia, Franța, România, Croația;

Programul grupei C:

18 iunie: Anglia – Franța (Seravalle), ROMÂNIA – Croația (Cesena)

21 iunie: Anglia – ROMÂNIA (Cesena), Franța – Croația (Seravalle)

24 iunie: Croația – Anglia (Cesena), Franța – ROMÂNIA (Seravalle)

* Orele de disputare ale jocurilor vor fi stabilite în data de 12 decembrie 2018

Campionatul European se va disputa în perioada 16-30 iunie 2019, în 5 orașe din Italia și în San Marino: Bologna, Reggio nell’Emilia, Cesena, Trieste, Udine, Serravalle. Din cele 3 grupe se vor califica în semifinale câștigătoarele și cea mai bună ocupantă a locurilor secunde.

  • ”Era clar că vom întâlni adversari puternici. Ne-am calificat ca să ne batem cu cei mai puternici și asta vom face. Chiar dacă suntem outsideri, le vom face viața grea tuturor. Toată echipa se va apăra și toată echipa va ataca! Am avut cea mai bună defensivă, și noi, și englezii, dar nu mai contează ce a fost în preliminarii. Nu ne temem de niciun adversar”, a declarat după tragerea la sorți Mirel Rădoi, selecționer României U21.

Iată principalele borne ale performanței tinerilor jucători pregătiți în aceste preliminarii de Daniel Isăilă și, apoi, de Mirel Rădoi:

Campania fără înfrângere. România a disputat 10 meciuri, nu a pierdut niciunul. A înregistrat 7 succese și trei remize. Doar Anglia, Belgia, Serbia, Franța și Polonia au mai reușit această performanță în actualele preliminarii. În aceste 10 partide, naționala U21 a avut doi integraliști, portarul Ionuț Radu (Genoa) și fundașul Alexandru Pașcanu (Leicester City).

• Superdefensivă. Echipa noastră națională a primit doar 4 goluri pe parcursul calificărilor, cea mai bună apărare din Europa, la această categorie de vârstă, alături de Anglia. Din 54 de selecționate! Tricolorii nu au primit în niciun meci mai mult de un gol. Acest lucru se putea întâmpla în deplasarea din Portugalia, însă portarul Ionuț Radu a parat o lovitură de la 11 metri în minutul 90+10!

• Golgeterul echipei. George Pușcaș a reușit 7 goluri în preliminarii, în 8 partide disputate (7 ca titular). În celelalte două a fost suspendat în urma eliminării din Țara Galilor. El este și al treilea în clasamentul golgeterilor din calificări, după polonezul Dawid Kownacki (Sampdoria) și danezul Robert Skov (FC Copenhaga). Au mai marcat pentru echipa noastră: Dennis Man (3 goluri), Ianis Hagi, Alexandru Cicâldău, Adrian Petre (câte 2), Florinel Coman, Mihai Dobre, Andrei Ivan (câte unul).

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
StiriSM

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

energy kardio maraton

Rezultate și clasamente fotbal județean

  1. L 4A
  2. L 4B
  3. L 4C
  4. Liga 5A
  5. Liga 5B

global

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii