Juniori U17 | LPS Satu Mare a câștigat derby-ul cu FC Universitatea Cluj Foto: Sportul Sătmărean

Juniori U17 | LPS Satu Mare a câștigat derby-ul cu FC Universitatea Cluj

(8 voturi)

În această după-amiază, pe terenul din Decebal, echipa de juniori U17 a Liceului cu Program Sportiv, pregătită de profesorul Sabău Svegler Mihai, a primit vizita echipei FC Universitatea Cluj.

Înaintea meciului de azi, cele două echipe ocupau primele două locuri din Seria 9 a Campionatului Național U17, cu câte 9 puncte fiecare, fiind despărțite de golaveraj, câștigătoarea urmând să se desprindă în fruntea clasamentului.

Startul meciului a fost cum nu se poate mai prost pentru sătmăreni, la primul corner al jocului, în minutul doi, unul dintre fundașii LPS-ului respingând în proprie poartă mingea și oaspeții conduceau cu 1-0. Avantajul Universității nu a durat decât trei minute, Raul Ziman aducând egalarea pentru LPS după o execuție perfectă a unei lovituri libere de la marginea careului de 16m. Până la pauză, chiar dacă oaspeții au ținut mai mult de minge la mijlocul terenului, ocaziile de gol le-au avut tinerii jucători sătmăreni, însă lipsa de concentrare la finalizare a făcut ca tebela să nu se mai schimbe și cele două echipe au intrat la cabine la egalitate, 1-1.

Repriza secundă a început cu echipa sătmăreană în atac, șutul lui Leonardo Mândruț, din mijlocul careului, trecând la o palmă de bara din stânga portarului Pânzariu, iar în minutul 50, Raul Ziman a reușit dubla și a adus LPS-ul în avantaj după o acțiune prelungită de atac. După primirea golului doi, oaspeții au încercat să se apropie mai mult de poarta sătmăreană și chiar dacă au avut o posesie mai bună nu au avut prea multe reușite până la finalulu jocului și echipa pregătită de profesorul Sabău a bifat a patra victorie consecutivă și s-a instalat în fotoliul de lider al seriei.

Etapa următoare, sâmbătă, 27 octombrie, LPS Satu Mare va juca în deplasare la ACS Sticla Arieșul Turda.

Din păcate, juniorii U19 de la LPS Satu Mare, pregătiți de Ștefan Gerstenmaier, au pierdut jocul disputat în fața Universității Cluj cu scorul de 3-1, după ce au condus cu 1-0.

CN U17 | Seria 9 | Etapa 4 | LPS Satu Mare 2 - 1 Universitatea Cluj (1-1)

Arbitri: Mare Vlad, Muresan Bogdan, Husti Ionut Mircea (toți trei din Baia Mare);

Arbitru de rezervă: Kemenes Norbert (Baia Mare);

LPS Satu Mare: Alex Cădar - Bucs Erik, Dacian Alec (cpt.), Antonio Chis, Denis Batin, Tath Darius, Adrian Bura, Ioan Cătălan, Raul Ziman, Antonio Pașca, Leonardo Mîndruț;

Rezerve: Alex Șugar - Marian Mare, Preg Adam, Andrei Roib, Adriano Mîndruți, David Fabian;

Antrenor:  Sabău Svegler Mihai;

Universitatea Cluj: Mihai Pînzariu - Raul Oltean, Raul Sima, Cătălin Pop (cpt.), Ștefan Molnar, Raul Costea, Alexander Trifan, Mircea Pop, Hofman Albert, Rareș Copenescu, Vlad Bicuschi;

Rezerve: Alexandru Bledea - Vlad Moraru, Alex Stan, Paul Tetean, Bogdan Pojar, Veszpremi Martin;

Antrenor: Daniel Sima.

• ”Doresc să felicit întreaga echipă pentru determinarea de care au dat dovadă pe toată durata meciului și pentru concentrarea pe faza de apărare. Chiar dacă jucătorii din Cluj au dominat centrul terenului, noi am făcut o apărare în zonă și am încercat să plecăm pe contraatac, iar două dintre contraatacuri le-am transformat în gol. De asemenea îi felicit pentru că și-au dorit mai mult victoria astăzi și eu cred că dacă vor continua așa avem șanse să ne calificăm la turneul zonal. Este un rezultat bun, dar dacă nu avem continuitate în pregătire și în obținerea de puncte în meciurile cu contracandidatele noastre, punctele de azi sunt de prisos” a declarat pentru Sportul Sătmărean antrenorul Sabău Svegler Mihai.