Cupa României | Duelul dintre Viitorul Vetiş și Voinţa Lazuri s-a decis la loviturile de departajare

(8 voturi)

În această după-amiază, pe terenul din Vetiș s-a jucat cel mai echilibrat meci din primul tur al Cupei României - faza județeană, duelul dintre Viitorul și Voinţa Lazuri s-a decis la loviturile de departajare.

Echipa din Lazuri a deschis scorul, după o jumătate de oră de joc, prin Cosmin Trif, acesta fiind și scorul pauzei. După zece minute din repriza secundă, Raul Adrian a egalat pentru Vetiș, iar același Cosmin Trif a readus Voința Lazuri în avantaj cu golul marcat în minutul 78. Cu patru minute înainte de finalul jocului, Szabo Mark a marcat pentru Viitorul și calificarea în turul următor s-a decis la loviturile de departajare. Oaspeții au fost mai concentrați și au transformat toate cele cinci lovituri de departajare, în timp ce pentru gazde au marcat doar trei jucători, Voinţa Lazuri calificându-se în turul următor al Cupei României - faza județeană.

Primele două meciuri din această fază a competiției s-au disputat săptămâna trecută, Recolta Sanislău învingând cu 5-4 Schamagosch Ciumeşti, iar Victoria Tiream a trecut de Unirea Urziceni cu scorul de 6-2. Ieri s-au disputat alte șapte jocuri în cadrul primului tur al competiției, Olimpia MCMXXI Satu Mare, AS Livada, Cetate Ardud 800 II, Luceafărul Decebal, Sportul Botiz și Prietenia Crucişor calificându-se în turul următor al competiției.

Cupa României  | Faza 1 | Viitorul Vetiş 2 – 2 Voinţa Lazuri (5-7 după loviturile de departajare)

Marcatori: Raul Adrian (min. 55), Szabo Mark (min. 86)/Cosmin Trif (min. 30 și 78);

Arbitru: Simon Elek;

Asistenți: Gherman Patrick, Şerban Ovidiu;

Observator: Pataki Zoltan;

Voinţa Lazuri: Szucs Gergo (cpt.) - Horvath Rolland, Cosmin Trif, Rosz Krisztian, Claudiu Gardoș, Princz Istvan, Szilagyi Adam, Pap Norbert, Kristian Daniel, Tatar Csaba, Csaki Darius;

Rezerve: Fenczak Lorand, David Sabău;

Antrenor: Mircea Trif;

Viitorul Vetiş: Kerekes Vasile (cpt.) - Szabo Mark, Gyulai Sorin, Boidache Ioan, Miclos Alexandru, Balog Alexandru, Sas Bogdan, Botoș Gheorghe, Paul Adrian, Mike Patrik, Dănuț Alin;

Rezerve: Molnar Ferencz, Nagy Zoltan, Vincze Ferenc, Dodor Adrian, Deac Andrei;