Minifotbal | Echipa Ciocanul (Satu Mare) a câștigat ediția a VIII-a a Cupei Futsal Carei

În acest sfârșit de săptămână, sala de sport a Colegiului Tehnic ”Iuliu Maniu” din Carei a fost gazda ediției a VIII-a a Cupei Futsal Carei.
Ediția din acest an a fost câștigată de echipa Ciocanul (Satu Mare), care a învins în marea finală echipa Baratok (Sanislău) cu scorul de 2-1. Marius Toma a marcat primul gol al finalei, Daniel Feier a dublat avantajul echipei Ciocanul, iar pe final, portarul celor de la Baratok, a marcat din lovitură de la 9 m și a stabilit scorul final.
Finala mică a jucată de cele două echipe din Oradea, Inter și FRAdy, iar la finalul unui meci disputat, medaliile de bronz le-au revenit jucătorilor de la Inter care au câștigat cu scorul de 4-1.

La competiția din acest an s-au înscris 16 echipe din Satu Mare, Carei, Negrești, Tășnad, Călinești, Sanislău, Lucăceni, Pișcolt, Căpleni, Oradea, Baia Mare, Câmpia Turzii, Cristuru Secuiesc, iar la ședința tehnică de vineri au fost împărțite în patru grupe a câte patru echipe:
Grupa A: Unirea Pișcolt, Baratok (Sanislău), Mon Caprice (Baia Mare), Shameless (Căpleni);
Grupa B: Young Boys (Carei), Dr. Browns (Baia Mare), Oașu (Satu Mare), Viitorul Lucăceni;
Grupa C: FRAdy (Oradea), Vonal FC (Cristuru Secuiesc), Bad Boys (Tășnad), Inter (Oradea);
Grupa D: Ciocanul (Satu Mare), Squadra (Câmpia Turzii), Gladiatorii (Negrești Oaș), Pusztadaroc (Dorolț);

Sâmbătă s-au disputat meciurile din grupe, iar la finalul zilei, după disputarea celor 24 de jocuri în care s-au marcat 119 goluri, s-a stabilit clasamentul fiecărei grupe și programul meciurilor din optimile de finală.
Duminică dimineață s-au disputat meciurile din optimile de finală, iar surpriza competiției a fost eliminarea câștigătoarei de anul trecut, Vonal FC (Cristuru Secuiesc), care a fost învinsă cu 3-2 de Mon Caprice (Baia Mare).

Organizatorul competiției, Kovacs Szabolcs, a premiat cu diplome, medalii, cupe și premii în bani câștigătorii acestei competiții. Astfel, echipa câștigătoare a primit 1.000 lei, ocupanta locului doi, 800 lei, iar echipa clasată pe locul trei, 600 lei. De asemenea, au fost acordate premii pentru cel mai bun jucător al turneului (Tamas Robert - FRAdy), cel mai bun portar al turneului (Rochian Norbert - Baratok) și titlul de golgheter al competiției (Kinczel Ervin -Baratok).
Arbitrii acestei ediții a Cupei Futsal Carei au fost: Șerban Peneghi, Kopriva Zsolt, Kopriva Tamas, Sălăgean Norbert și Dragoș Bogdan.