Echipa națională | România a învins Turcia cu 2-0, într-un meci amical Foto: Sportul Sătmărean/Valentin Păduraru

Echipa națională | România a învins Turcia cu 2-0, într-un meci amical

(6 voturi)
Reprezentativa României a învins, joi, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, într-un meci amical disputat pe Stadionul 'Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca.
România a făcut un meci bun și a reușit să se impună prin golurile marcate de Gheorghe Grozav (42, 69), jucător în Turcia, la Karabukspor. Înaintea meciului, Mircea Lucescu a primit un tricou al naţionalei României, din partea preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu.
Prima repriză a fost una destul de modestă, deși inițiativa a aparținut tricolorilor. Prima ocazie s-a consemnat în minutul 5, când Budescu a reluat într-un mingea centrată de Toșca. Până în finalul primei reprize, când s-a deschis scorul, niciuna dintre echipe nu a reușit să creeze faze de poartă. În min. 42, Grozav a finalizat centrarea lui Deac, șutul său fiind deviat de fundașul Ozan Tufan.

În partea secundă, oaspeții au avut o oportunitate prin Cenk Tosun (49), care a tras peste poartă de lângă Chiricheș. Jucătorii antrenați de Cosmin Contra au fost aproape de a-și mări avantajul, în min. 53, când Grozav a centrat, dar fundașul Caglar Soyuncu a respins din fața porții goale. Un minut mai târziu, portarul Harun Tekin a prins mingea trimisă slab de Budescu.
România și-a dublat avantajul în min. 69, când Grozav a marcat cu un șut din careu, după ce l-a driblat scurt pe Serdar Aziz. Budescu a trecut pe lângă gol (71), șutul său fiind respins de portar. Turcia a avut și ea o mare ocazie de a înscrie, dar debutantul Niță și fundașul Grigore (76) au salvat golul, la reluarea lui Kenan Karaman.
România a avut ultimele oportunități ale partidei, dar șutul lui Alibec (90+2), din întoarcere, a fost respins de portar, iar un minut mai târziu atacantul echipei FCSB a fost deposedat în careu. În echipa României au evoluat trei jucători legitimați la echipe din Turcia, Săpunaru (Kayserispor), Torje și Grozav (ambii la Karabukspor).

Meci amical: România 2-0 Turcia (1-0)
Marcator: Gheorghe Grozav (min. 42, 69);
Cartonașe galbene: Malli (82);
Stadion: ''Dr. Constantin Rădulescu''(Cluj-Napoca);
Spectatori: aprox. 16.000;
Arbitru: Tiago Bruno Lopes Martins (Portugalia);
Arbitri asistenți: Ricardo Jorge Ferreira Santos, Luis Andre Ferreira Pinto Campos (Portugalia); Arbitru de rezervă: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca);
România: 1. Costel Pantilimon (16. Florin Niță, 71) — 22. Cristian Săpunaru (27. Mihai Bălașa, 75), 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 3. Alin Toșca — 8. Mihai Pintilii, 23. Nicolae Stanciu (29. Denis Alibec, 77) — 26. Ciprian Deac (11. Gabriel Torje, 62), 14. Constantin Budescu (17. Eric Bicfalvi, 72), 10. Gheorghe Grozav — 13. Claudiu Keșeru (9. Florin Andone, 66);
Rezerve neutilizate: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Nicușor Bancu, 4. Cosmin Moți, 24. Cristian Ganea, 5 . Ovidiu Hoban, 7. Alexandru Chipciu, 20. Sergiu Hanca, 25. Alexandru Băluță, 28. Florin Tănase, 19. George Țucudean;
Selecționer: Cosmin Contra.
Turcia: 23. Harun Tekin — 6. Ozan Tufan (26. Barîș Yardimci, 83), 4. Serdar Aziz, 13. Caglar Soyuncu, 2. Atila Turan — 5. Okay Yokușlu, 8. Selcuk Inan (căpitan; 17. Cengiz Under, 46) — 11. Yusuf Yazici (19. Yunus Malli, 46), 14. Oguzhan Ozyakup, 10. Hakan Calhanoglu (24. Kenan Karaman, 64) — 9. Cenk Tosun;
Rezerve neutilizate: 12. Okan Kocuk, 1. Volkan Babacan — 25. Erol Erdal Alkan, 21. Omer Toprak, 15. Ugur Demirok, 3. Ismail Koybași, 18. Deniz Turuc, 20. Emre Akbaba, 16. Enes Unal;
Selecționer: Mircea Lucescu.