Imprimă această pagină
Olimpia părăsește Cupa României după înfrângerea de la Cluj Foto: Facebook/FC Universitatea Cluj

Olimpia părăsește Cupa României după înfrângerea de la Cluj

(9 voturi)
Olimpia a pierdut meciul jucat în această seară în cadrul turului IV al Cupei României, 2-0 în fața Universității Cluj.
Meciul s-a disputat în nocturnă, pe Stadionul Cluj Arena, ”studenții” rezolvând calificarea în faza următoare a Cupei României încă din prima repriză prin dubla lui Goga (min. 14 și 40).
A fost un meci în care Zoltan Ritli a folosit un prim 11 cu mulți jucători tineri care au debutat pentru Olimpia în acest sezon, iar acest lucru s-a văzut pe toată durata partidei, sătmărenii având o singură ocazie de gol, la mijlocul primei reprize, prin Lusamba.
Universitatea Cluj s-a calificat în șaisprezecimile Cupei României care se vor disputa peste trei săptămâni, clujenii urmând să întâlnească, cel mai probabil, o echipă de Liga I.
Alături de Olimpia, astăzi au mai părăsit această fază a competiției alte patru echipe din Liga 2: Foresta Suceava, Dunărea Călăraşi, Luceafărul Oradea și Pandurii Târgu Jiu.

Din turul 4 al acestei ediţii a Cupei României, FRF premiază echipele participante, câștigătoarea urmând să primească 3.000 de euro, în timp ce pierzătoarea va încasa doar 1.000 de euro. Din fazele următoare premierea echipelor va crește, în 16-imi se va plăti 5.000 de euro pentru câştigătoare, respectiv 3.000 de euro pentru învinsă, iar în optimi câștigătoarea va primi 6.000 euro, respectiv 4.000 pentru echipa eliminată.

FC Universitatea Cluj 2 - 0 FC Olimpia 2010 Satu Mare (2-0)
Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad);
Asistenţi: Sergiu Paul Corb (Zalău) şi Daniel Popa (Aiud);
Observatori: Obs: Măiereanu Lucian (Braşov), Kemenes Emil (Baia Mare);
"U" Cluj: Albuţ - Takacs, Abrudan, Onicaş, Manu - Gab. Giurgiu (cpt.), Micaş - Hordouan, Rz. Greu, Goga - B. Lemac;
Rezerve: Dinu - Chiş, Irimie, Hîmpea, Oct. Ursu, Haţiegan, Lemnaru;
Antrenor: Adrian Falub;
FC Olimpia 2010 Satu Mare: Şuta - Achim, D. Vincze, L. Vincze, Bura, Copaci, Cr. Munteanu, Hlinca, Lusamba, Villand, D. Muntean (cpt.);
Rezerve: Fl. Muntean - Duruş, Cocian, D. Lukacs, Cubaş, Vas. Pop, Fl. Mureşan;
Antrenor: Zoltan Ritli;