FC Unirea Tășnad a câștigat Supercupa Județului Foto: Facebook/FC Unirea Tășnad

FC Unirea Tășnad a câștigat Supercupa Județului

Astăzi, în meciul de deschidere a noului sezon din fotbalul județean sătmărean, pe Stadionul Victoria din Carei s-a disputat prima ediție a Supercupei Județului Satu Mare.
S-au întâlnit FC Unirea Tășnad (câștigătoarea Ligii a IV-a Elite - sezon 2016/2017) și Luceafărul Decebal (câștigătoarea Cupei României - faza județeană, ediția 2017/2018), iar la finalul unui meci apreciat de suporterii prezenți în tribune Supercupa a fost câștigată de FC Unirea Tășnad cu scorul de 5-0.

Prima ediție a Supercupei Județului a fost echilibrată doar pe parcursul primei reprize când ambele echipe și-au creat ocazii de poartă, însă doar tășnădenii au marcat, în minutul 25, prin fostul jucător al Olimpiei, Bogdan Faur, acesta stabilind și scorul pauzei. În repriza secundă, ca și în meciul din Cupa României, echipa din Decebal nu a mai avut prospețime, iar tășnădenii au profitat și au mai înscris de patru ori prin Faur (min. 50), Cădar (min. 60, 75) și Szekely (min. 80).
La finalul jocului, în cadrul festivității de premiere, cele două echipe au primit medalii din partea AJF Satu Mare, iar căpitanul Unirii Tășnad, Marius Bălău a primit cupa din partea ecusonului FIFA, arbitrul asistent Octavian Șovre.

În deschiderea Supercupei s-a jucat și Supercupa juniorilor, Victoria Carei câștigând cu scorul de 4-2 duleul cu juniorii de la Turul Micula.

FC Unirea Tășnad 5 - 0 Luceafărul Decebal (1-0)
Marcatori: Faur (min. 25, 50), Cădar (min. 60, 75), Szekely (min. 80);
Stadion: Victoria (Carei);
Arbitru: Marius Omuț (Oradea);
Asistenți: Octavian Șovre (Oradea) și Sergiu Neichi (Satu Mare);
Arbitru de rezervă: Paula Popa (Oradea);
Observator AJF: Torok Zoltan;
FC Unirea Tășnad: Cherecheș – Moș, Bălău (cpt.), Ciul, M. Silaghi, Stanciu, R. Silaghi, Bercean, Faur, Szekely, Cădar;