Baschet | CSM Satu Mare a învins FCC Baschet Arad în prima manșă a sfertului de finală din Cupa României

(2 voturi)

Echipa de baschet din cadrul Clubului Sportiv Municipal Satu Mare a învins FCC Baschet Arad în prima manșă a sfertului de finală din Cupa României.

Echipa pregătită de Miguel Lopez s-a impus la o diferență de șapte puncte (71-64), după ce la pauză echipa din Arad avea un avans de șapte puncte (38-31). Cele două echipe și-au adjudecat câte două sferturi, arădencele au avut un început mai bun de joc și s-au impus în sfertul 1 (18-13) și 2 (20-18), iar CSM-ul a câștigat sferturile 3 (20-11) și 4 (20-15).

Pentru CSM Satu Mare cele mai multe puncte au fost marcate de M. Fodor (22), S. Kostowicz a reușit să înscrie 12 puncte, iar K. Vuckovic și S. Taylor câte 10 puncte, în timp ce pentru echipa din Arad cele mai multe puncte au fost înscrise de A. Keys (29), care a fost și cea mai bună marcatoare a jocului.

Inițial meciul era programat să se dispute la Arad, însă din cauza unor avarii apărute la acoperişul sălii Sporturilor "Victoria" din Arad, ca urmare a ploilor din ultimele zile, clubul a fost nevoit să mute duelul la Timişoara, în sala "Constantin Jude”.

FCC Baschet Arad a ajuns în această fază a Cupei României după ce trecut în primul tur de KSE Târcu Secuiesc (76-54 și 78-70), sătmărencele fiind calificate direct în această rundă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în acest sezon în urmă cu o lună, în cadrul etapei a șaptea din LNBF, echipa antrenată de Jose Araujo administrând singura înfrângere din acest sezon CSM-ului sătmărean.

Manșa a doua a sfertului de finală din Cupa României se va disputa în Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare, miercuri, 5 ianuarie 2022, iar Final Four-ul Cupei României este programat în perioada 26-27 februarie 2022.

Cupa României | FCC Baschet Arad 64 - 71 CSM Satu Mare (18-13, 20-1811-20, 15-20)

Sala: "Constantin Jude” (Timișoara);

Arbitri: A. Marchis, O. Goina, T. Crisan;

Comisar FRB: R. Vaida;

FCC Baschet Arad: A. Keys 29p, V. Akathiotou 11p, B. Hadzovic 7p, N. Ghita 6p, T. Manea 5p, I. Nagy 4p,  T. Vitulova 2p;

Antrenor: Jose Araujo;

CSM Satu Mare: M. Fodor 22p, S. Kostowicz 12p, K. Vuckovic 10p, S. Taylor 10p, M. Dzombeta 8p,S. Moore 5p, D. Ardelean 4p, P. Cucu, B. Biszak, R. Szmutku;

Antrenor: Miguel Lopez;