Banner blato Livrare

Baschet | CSM Satu Mare a câștigat meciul trei din finala LNBF cu Sepsi

(4 voturi)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare s-au impus în această seară în meciul trei din finala Ligii Naționale de Baschet feminin cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

Echipa pregătită de Miguel Lopez s-a impus în Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare la o diferență de 21 puncte. Sătmărencele au câștigat primul sfert la o diferență de opt puncte, 19-11, în sfertul doi au pus cea mai mare diferență, 11 puncte, 27-16, iar sfertul trei l-au câștigat la o posesie, 12-10. Ultimul sfert al partidei a fost cel mai echilibrat și s-a încheiat la egalitate, 17-17, la final, tabela înregistrând scorul de 75-54 pentru CSM Satu Mare.

baschet finala lnbf csm sm sepsi1

Având în vedere că Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat primele două jocuri ale finalei, disputate în Sepsi Arena, 69-68 în primul joc, respectiv 73-50 în jocul doi, victoria de azi a CSM-ului a dus finala în jocul patru, care se va disputa mâine, tot la Satu Mare, de la ora 19:00.

Dacă CSM Satu Mare câștigă și meciul de mâine, jocul decisiv al finalei se va disputa vineri, 14 mai, la Sfântu Gheorghe.

baschet finala lnbf csm sm sepsi2

LNBF | Finala | CSM Satu Mare 75 - 54 ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (19-11, 27-16, 12-10, 17-17)

Sala: LPS ”Ecaterina Both” Satu Mare;

Arbitri: Alin Faur, Amalia Marchis, Mate Andras Stretea;

Comisar FRB: Marian Oprea;

CSM Satu Mare: Bright 23 puncte + 10 recuperări, Goss 21p, Cuic (Pop) 8p, Solopova 7p, Podar 7p, Popescu 7p, Huţanu 2p;

Antrenor: Miguel Lopez;

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe: Mandache 12 puncte, Tobin 10p, Gardner 10p, Pavlopoulou 8p, Orban 6p, Pasic 3p, Ghizilă 3p, Godri-Părău 2p, Cătinean, Kelemen, Kovacs;

Antrenor: Zoran Mikes;