Banner blato Livrare

Baschet | CSM Satu Mare a pierdut și meciul doi al finalei cu Sepsi

După înfrângerea, la limită, suferită aseară în ultimele secunde ale primului joc din finala LNBF contra celor de la Sepsi, scor 69-68, în această seară, baschetbalistele CSM-ului sătmărean au pierdut la o diferență de 23 puncte.

Dacă primele două sferturi au fost din nou echilibrate, gazdele de la Sepsi câștigând primul sfert la o posesie, 14-12, iar sătmărencele s-au impus în sfertul doi la o diferență de un punct, 14-13, partea a doua a jocului a fost dezastruoasă pentru CSM. Echipa pregătită de Miguel Lopez a pierdut sfertul trei la o diferență de zece puncte (20-10), iar ultimul sfert a revenit covăsnencelor la o diferență de 12 puncte (26-14), scorul final al partidei fiind 73-50.

Luni, 10 mai, este programat jocul trei, la Satu Mare, o victorie a CSM-ului duce finala la jocul patru, care se va juca tot în Sala Ecaterina Both din Satu Mare.

FCC Baschet UAV Arad a terminat pe locul trei în Liga Națională de baschet feminin, sezonul 2020-2021, după ce a câștigat și al doilea meci din finala mică împotriva celor de la Olimpia CSU Brașov, scor 87-73 (11-18, 26-11, 25-29, 25-15).

LNBF | Finala | ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 73 - 50 CSM Satu Mare (14-12, 13-14, 20-10, 26-14)

Sala: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe);

Arbitri: Costin Bogdănescu, Vlad Potra și Claudia Patricia Handrea;

Comisar FRB: Bogdan Bădilă;

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe: Gardner 13p, Mandache 12p, Gödri-Părău 10p, Orbán 10p, Pašić 7p, Pavlopoulou 7p, Kelemen 7p, Tobin 5p, Cătinean 2p, Ghizilă, Kovács;

Antrenor: Zoran Mikes;

CSM Satu Mare: Goss 25p, Solopova 8p, Bright 7p, Kilin 6p, Podar 2p, Huțanu 2p, Popescu, Neagu,

Antrenor: Miguel Lopez;