Banner blato Livrare

Baschet | CSM Satu Mare a pierdut în ultimele secunde primul joc al finalei cu Sepsi

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au pierdut în ultima secundă primul joc al finalei cu Sepsi, scor 69-68.

Cu 30 secunde înainte de finalul meciului, echipa din Sfântu Gheroghe conducea cu un punct, 69-68, CSM Satu Mare avea posesia și antrenorul Miguel Lopez a cerut time-out. A fost stabilită schema pentru ultimul atac, însă aruncarea ”din căciulă” a Briei Goss a lovit inelul, Solopova a recuperat de sub panou, a aruncat la coș dar a fost ”căpăcită” de Tobin, mingea a ajuns din nou la Goss, dar americanca nu a mai reușit să arunce și s-a terminat timpul…

Chiar dacă au pierdut primul joc al finalei, îmbucurător este jocul bun făcut de echipa sătmăreană, care a ținut aproape tot meciul de echipa din Sfântu Gheorghe, la pauză scorul fiind egal, 31-31, după ce Sepsi s-a impus în primul sfert la un punct, 19-18, iar CSM s-a spus, tot la un punct, în sfertul doi, 13-12. În partea a doua a meciului, s-a mers ”cap la cap”, Sepsi câștigând la un punct sfertul trei, 20-19, punct ce s-a dovedit decisiv deoarce ultima parte a jocului s-a încheiat la egalitate, 18-18.

Din păcate, și în această seară banca a făcut diferența, pentru Sepsi au evoluat zece jucătoare, nouă dintre ele trecându-și numele pe tabelă (17 puncte), în timp ce pentru CSM doar trei jucătoare au intrat pe parchet de pe bancă, Huțanu fiind singura care a și marcat…

Mâine, de la ora 19:00, tot în Sepsi Arena se va disputa meciul doi al finalei LNBF.

LNBF | Finala | ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 69 - 68 CSM Satu Mare (19-18, 12-13, 20-19, 18-18)

Sala: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe);

Arbitri:Costin Bogdănescu, Vlad Potra și Claudia Patricia Handrea;

Comisar FRB: Bogdan Bădilă;

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe: Gardner 18p, Pašić 16p, Mandache 11p, Tobin 8p, Gödri-Părău 6p, Orbán 4p, Pavlopoulou 3p, Cătinean 2p, Kelemen 1p, Ghizilă, Kovács;

Antrenor: Zoran Mikes;

CSM Satu Mare: Goss 24p, Bright 19p, Solopova 11p, Cuic (Pop) 6p, Podar 5p, Huțanu 3p, Popescu, Kilin, Neagu,

Antrenor: Miguel Lopez;