Banner blato Livrare

Baschet | CSM Satu Mare a pierdut cu Sepsi și a învins KSE Târgu Secuiesc la ultimul turneu al sezonului regulat

(0 voturi)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au încheiat sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Feminin cu o înfrângere în fața campioanelor de la Sepsi și cu o victorie în fața celor de la KSE Târgu Secuiesc.

Sâmbătă, în primul joc al turneului 10, disputat în Sala Sporturilor din Târgu Secuiesc, sătmărencele au întâlnit Sepsi într-un meci care a avut două reprize distincte. Echipa pregătită de Miguel Lopez s-a impus în primul sfert la o diferență de cinci puncte, 22-17, iar Sepsi a câștigat sfertul doi la o posesie, 16-18, și sătmărencele au intrat în pauza mare cu un avantaj de trei puncte, 38-35. În partea a doua a jocului, campioanele de la Sepsi s-au impus în ambele sferturi, 18-16 și 20-14, și au câștigat al treilea duel din acest sezon în fața CSM-ului sătmărean. În meciul tur, disputat la Sfântu Gheorghe, Sepsi s-a impus la o diferență de 11 puncte (80-69), iar în semifinalele Cupei României, campioana a învins CSM-ul chiar în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare.

Duminică, în ultimul joc al turneului 10, CSM a întâlnit echipa gazdă pe care a reușit să o învingă la o diferență de șapte puncte, 76-69. După un prim sfert echilibrat, încheiat la egalitate, 17-17, sătmărencele s-au impus în sferturile doi (19-11) și trei (23-22), iar echipa din Târgu Secuiesc a câștigat ultimul sfert la o diferență de cinci puncte, rezultatul final fiind 76-69 pentru CSM.

CSM Satu Mare mai are un joc restant, cu CSTBv CSU Olimpia Brașov, după care urmează play-off-ul LNBF.

LNBF | Etapa 21 | CSM Satu Mare 68 – 73 ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe (22-17, 16-18, 16-18, 14-20)

Sala: Sporturilor Târgu Secuiesc;

Arbitri: Vlad Potra, Tudor Crisan, Andrei Raileanu;

Comisar FRB: Marian Oprea;

CSM Satu Mare: Bright 18p, Solopova 16p, Cubic (Pop) 15, Goss 10p, Kilin 6p, Podar 3p, Popescu, Neagu;

Antrenor: Miguel Lopez;

ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe: Gödri-Părău 19, Růžičková 14, Tobin 13, Cătinean 9, Mandache 6, Gardner 4, Pavlopoulou 4, Pašić 4, Ghizilă, Kovács, Kelemen, Orbán;

Antrenor: Zoran Mikes;

LNBF | Etapa 22 | KSE Târgu Secuiesc 69 -76 CSM Satu Mare (17-17, 11-19, 18-22, 23-18)

KSE Târgu Secuiesc: Mitchell 23 puncte, Wilson 16p, Biszak 13p, Domokos 10p, Debreczi 7p, Thomas, Czimbalmos;

Antrenor:Ljubomir Kolarevic;

CSM Satu Mare: Bright 22 puncte, Cuic (Pop) 19p, Solopova 14p, Kilin 9p, Goss 8p, Podar 3p, Popescu 1p, Pop;