Banner blato Livrare

Baschet | CSM Satu Mare, învinsă de CSM Târgoviște în Turneul 9 al LNBF

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au fost învinse în această seară de CSM Târgoviște cu scorul de 70-66.

Meciul disputat în Sala Ioan Valerian - Târgoviște s-a jucat în cadrul Turneului 9 al Ligii Naționale de Baschet Feminin și a consemnat a doua înfrângere pentru echipa pregătită de Miguel Lopez în acest sezon.

Gazdele au avut un prim sfert foarte bun, pe care l-au câștigat la o diferență de 12 puncte, 27-15, sătmărencele și-au adjudecat următoarele două sferturi, însă la diferențe de 6, respectiv 5 puncte, iar ultimul sfert a revenit gazdelor, la o diferență de o posesie, 17-14.

Spre deosebire de precedentele jocuri din turneele 7 și 8, în care au evoluat 10-12 jucătoare, în meciul din această seară, pentru CSM Satu Mare au evoluat doar șapte jucătoare, Marina Solopova și Erica Covile fiind indisponibile.

Toate cele 66 de puncte reușite de CSM Satu Mare au fost marcate de patru jucătoare, Claudia Cuic (Pop) și Patricia Bright reușind câte 26 puncte, Bria Goss a marcat 11 puncte, iar Tunde Kilin 3 puncte.

LNBF | CSM Târgoviște 70 - 66 CSM Satu Mare (27-15, 13-19, 13-18, 17-14)

Sala: Ioan Valerian (Târgoviște);

Arbitri: Alexandru Nicolae, Lorand Bukuresti, Anamaria Vamos;

Comisar FRB: Marian Oprea;

CSM Târgoviște: Stoenescu 25 puncte, Chivu 23p, Irimia 11p, Petrof 5p, Croitoru 2p, Toma 2p, Ghiță 2p, Badi;

Antrenor: Cătălin Tănase;

CSM Satu Mare: Cuic (Pop) 26 puncte, Bright 26p, Goss 11p, Kilin 3p, Popescu, Podar, Huțanu;

Antrenor: Miguel Alonso;