Banner blato Livrare

Baschet | CSM Satu Mare a învins Agronomia București în primul joc al turneului 7

(2 voturi)

CSM Satu Mare a început cu o victorie turneul șapte din Liga Națională de baschet feminin. Sătmărencele au învins fără probleme Agronomia București, scor 67-45.

Meciul, disputat în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, a fost dominat de sătmărence, care s-au impus în primele trei sferturi 12-7, 19-4 și 19-14, la pauza mare având un avantaj de 20 puncte, 31-11. Bucureștenecele au câștigat ultimul sfert la o diferență de o posesie, 20-17, iar la final CSM-ul s-a impus cu scorul de 67-45.

Și în meciul din această seară antrenorul Miguel Lopez a trimis în teren toate jucătoarele trecute pe foaia de joc, șapte dintre ele trecându-și numele pe tabela de scor.

Claudia Pop și Elaine Covile au fost cele mai bune marcatoare ale CSM-ului, cu câte 14 puncte,  Patricia Bright și Alina Podar au înscris câte 11 puncte, iar Bria Goss 9 puncte.

Pentru Agronomia, Sonia Vilcinschi a marcat 14 puncte, Alexandra Militaru 11 puncte, iar Mihaela Chelariu 9 puncte.

Duminică, de la ora 11:00, CSM Satu Mare joacă cu Rapid București, iar de la ora 14:00 se joacă CSU Rookies Oradea - Agronomia București.

Luni, de la ora 12:00, CSM Satu Mare joacă din nou cu Agronomia București, meci restant din prima parte a sezonului.

LNBF | Agronomia București 45 - 67 CSM Satu Mare (7-12, 4-19, 14-19, 20-17)

Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);

Arbitri: Mate Andras Stretea, Lorand Bukuresti, Csongor Molnar;

Comisar FRB: Marius Hurgoi;

Agronomia București: Sonia Vilcinschi 14p, Alexandra Militaru 11p, Mihaela Chelariu 9p, Larisa Neagu 6p, Romina Filip 4p, Anca Sipos 1p, Claudia Cristea, Georgiana Plavitu;

Antrenor: Milan Sokic;

CSM Satu Mare: Claudia Pop 11p, Elaine Covile 11p, Patricia Bright 11p, Alina Podar 11p, Bria Goss 9p, Teodora Neagu 5p, Tunde Kilin 3p, Carla Popescu, Adina Pop, Renata Szmutku, Andreea Huțanu;

Antrenor: Miguel Lopez;