Banner blato Livrare
Baschet | CSM Satu Mare a învins ”U” Cluj în primul meci al turneului 6 Foto: baschet.ro

Baschet | CSM Satu Mare a învins ”U” Cluj în primul meci al turneului 6

(4 voturi)

CSM Satu Mare a început cu o victorie turneul șase din Liga Națională de baschet feminin. Sătmărencele au învins fără probleme Universitatea Cluj, scor 65-36.

Doar primul sfert al întâlnirii din polivalentă arădeană a fost echilibrat, ambele echipe reușind să marcheze câte 20 de puncte, celelalte trei sferturi revenind echipei antrenate de Maikel Lopez, 17-3, 15-8, 13-5.

Din nou Patricia Bright a fost cea mai bună marcatoare a CSM-ului și a meciului, cu 22 puncte reușite,

Claudia Cuic (Pop) a marcat 16 puncte, iar Covile 15 puncte. Pentru Universitatea Campbell a marcat 14 puncte, iar Uiuiu și Chiș câte 9 puncte.

În meciul din această seară, antrenorul Miguel Lopez a trimis în teren toate cele 12 jucătoare trecute pe foaia de joc, șapte dintre ele trecându-și numele pe tabela de scor.

Sâmbătă, de la ora 18:30, este programat duelul cu FCC Baschet Arad, iar duminică CSM Satu Mare  încheie turneul cu un meci împotriva echipei CSU Rookies Oradea.

LNBF | Universitatea Cluj-Napoca 36 - 65 CSM Satu Mare (20-20, 3-17, 8-15, 5-13)

Arbitri: Alin Faur, Diana Oprea, Cristian Trofim;

Comisar FRB: Bucerzan Radu;

Universitatea Cluj-Napoca: Campbell 14 puncte, Uiuiu 9p, Chiș 9p, Timbilla 4p, Bobar, Fleșer, Stoica, Popovici;

Antrenor: Iannis Koukos;

CSM Satu Mare: Patricia Bright 22 puncte, Claudia Cuic (Pop) 16p, Elaine Covile 15p, Bria Goss 6p,  Marina Solopova 3p, Alina Podar 2p, Andreea Huțanu 2p, Carla Popescu, Tunde Kilin, Adina Pop, Renata Szmutku, Teodora Neagu,

Antrenor: Miguel de Jesus Lopez Alonso;