Banner blato Livrare

Baschet | CSM Satu Mare a încheiat anul cu victorii pe linie

(1 Vot)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au încheiat anul cu victorii pe linie.

După victoriile din primele trei turnee ale sezonului 2020/2021, sâmbătă și duminică, sătmărencele au disputat, în Sala Sporturilor din Târgoviște, ultimele două jocuri ale anului.

Sâmbătă, echipa pregătită de Miguel Lopez a trecut fără probleme de Olimpia CSU Brașov, cu scorul de 86-59 (25-14, 23-16, 14-15, 24-14). Patricia Bright cu 30 de puncte, 14 recuperări și 3 capace, a fost cea mai bună jucătoare a meciului, Bria Goss a reușit 17 puncte (3 recuperări), iar Carla Popescu și Alina Podar au marcat câte 9 puncte.

Confruntarea de duminică, cu CSM Târgoviște, a fost mult mai echilibrată, cel puțin în primele trei sferturi, 11-9, 17-17, 15-15, însă pe final sătmărencele s-au impus la o diferență de 20 puncte, după ce au câștigat ultimul sfert cu scorul de 25-7. Scor final 68-48. Solopova a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 19 puncte, Goss și Bright au marcat câte 17 puncte, iar Podar 12 puncte.

După pauza de sărbători, sătmărencele vor întâlni în primul turneu al anului 2021 (9-10 ianuarie 2021), la Sfântu Gheorghe, campioana Sepsi.