Baschet | CSM Satu Mare a învins FCC Baschet Arad

(7 voturi)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au învins, duminică seară, FCC Baschet Arad, la o diferență de opt puncte.

Meciul a contat pentru etapa a doua din cadrul Grupei A LNBF. Sătmărencele au întâlnit pentru a treia oară în acest sezon al Ligii Naționale de Baschet Feminin echipa din Arad, în precedentele întâlniri, disputate în cadrul primei faze a competiției, cele două echipe și-au împărțit victoriile, CSM câștigând la Satu Mare, iar FCC, la Arad. De altfel, FCC Baschet Arad este singura echipă care a învins CSM Satu Mare în campionat.

A fost un meci în care cele două echipe s-au întrecut în greșeli, mai ales în atac, procentajul la aruncările din acţiune fiind sub 50%… Primul sfert a fost câștigat de sătmărence la o diferență de șase puncte (17-11), sfertul doi a fost câștigat de arădence, la o diferență de șapte puncte (18-11) astfel că la pauza mare Aradul avea un avans de un punct. CSM-ul a revenit mai decis de la cabine și s-a impus cu 14-7 în sfertul trei, iar ultimul sfert l-a câștigat cu 17-15. Interesant este faptul că pentru CSM Satu Mare au marcat doar jucătoarele din primul cinci, cele trei jucătoare intrate de pe bancă nu au marcat niciun punct… În schimb, Bernice Mosby a fost din nou la înălțime și a fost coșghetera partidei, cu 20 puncte marcate.

Se pare că dubla înfrângere suferită în fața celor de la Sepsi și implicit eliminarea din Cupa României l-a afectat pe team-managerul echipei, care a fost comentator (???) la meciul de azi, iar pe grafica live-ului de pe pagina CSM-ului, meciul s-ar fi jucat în Cupa României…

Sâmbăta viitoare, CSM Satu Mare va juca în deplasare la ocupanta locului 5 din grupă, CSTBv Olimpia CSU Brașov.

LNGF | Grupa A | Etapa 2 | CSM Satu Mare 59-51 FCC Baschet Arad (17-11, 11-18, 14-7, 17-15)

Arbitri: Bogdan Podar, Mate Andras Stretea, Octavian Goina;

Comisar FRB: Bucerzan Radu;

CSM Satu Mare: Mosby 20 puncte, Podar 13p, Miljkovic 12p, Ervin 9p, Olah 5p, Huțanu, Ferenczi, Popescu/Pop, Szmutku, Croitoru, Stoiedin;

Antrenor: M. Procaccini;

FCC Baschet Arad: Webb 14 puncte, Karakasevic 11p, Robinson 9p, Pop 6p, Fodor 5p, Ardelean 4p,Akathiotou 2p, Hadzovic, Bartok/Mercea, Ciotir, Neagu;

Antrenor: M. Rodriguez Escudero;