Baschet | CSM Satu Mare a pierdut primul duel din acest sezon cu Sepsi Sf. Gheorghe

(4 voturi)

Primul duel al sezonului între CSM Satu Mare şi Sepsi Sfântu Gheorghe a avut loc luni seara, în sala LPS “Ecaterina Both”din Satu Mare, campioanele de la Sepsi învingând CSM Satu Mare la o diferență de patru puncte, 71-67.

Meciul a contat pentru manşa tur a sferturilor de finală a Cupei României, lovitura de începere a meciului fiind dată de spadasina Amalia Tătăran. Multipla campioană sătmăreancă, legitimată la CS Dinamo, a adresat câteva cuvinte spectatorilor prezenți în sală după care a dat startul meciului mult aşteptat.

Sătmărencele au condus cu 4-0 în startul meciului, însă Sepsi a trecut la conducere după coșul de trei puncte înscris de Pasic, scor 12-13. CSM-ul a revenit la conducere, 16-13, însă au terminat primul sfert la un punct în spatele oaspetelor, 21-22. Sfântu Gheorghe s-a distanțat la 5 lungimi prin coșul marcat de Godri-Părău, 25-30, iar gazdele au egalat prin Milijkovic de la libere, 30-30. La cabine s-a intrat cu scor egal, 37-37, după coșuri înscrise de Givens și Mosby în ultimele 30 de secunde ale sfertului doi.

În sfertul trei, sătmărencele au fost mai concentrate și au reușit să aibă astfel un avantaj de 4 puncte înaintea ultimelor zece minute, 55-51. În ultimul sfert oaspetele au reacționat și au condus chiar la 7 puncte în ultimul minut de joc, 64-71, dar Andreea Olah a înscris de la mare distanță pentru a micșora ecartul final la 4 puncte, 67-71.

Bernice Mosby a fost cea mai bună jucătoare de la CSM Satu Mare cu un double-double alcătuit din 24 de puncte, 14 recuperări. Pentru Sepsi s-a evidențiat în principal Jovana Pasic cu 15 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive.

Manșa retur se va disputa în 15 ianuarie, la Sfântu Gheorghe.

Cupa României | CSM Satu Mare 67 - 71 Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (21-22, 16-15, 18-14 și 12-20)

Arbitri: Cristian Trofim, Mate Andras Stretea, Octavian Goina;

Comisar FRB: Marian Oprea;

CSM Satu Mare: Mosby – 24p (14 recuperări), Olah – 13p, Miljkovic – 11p, Podar – 9p, Huţanu – 8p, Croitoru – 2p, Popescu, Ferenczi;

Antrenor: Mauro Procaccini;

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe: Pasic – 15p, Givens – 14p, Vucetic – 14p, Părău – 13p, Orban – 5p, Demeter – 4p, Mandache – 4p, Butler – 2p, Topuzovic;

Antrenor: Zoran Mikes;